Skvost z 18. století, který se nachází v malebné vesničce Nedvězí, nebyl jen sídlem legendární zpěvačky Evy Pilarové, ale také svědectvím její lásky k hudbě, historii a klidu.

Zdroj: Youtube

Život a doba Evy Pilarové

Eva Pilarová se narodila 9. srpna 1939 v Brně v Československu a její cesta světem hudby začala již v útlém věku. Projevovala vrozený talent pro zpěv, svého času se dokonce věnovala i klasické hudbě. Její oddanost muzice ji přivedla ke studiu operního zpěvu na brněnské JAMU, současně zdobila jeviště brněnských večerních divadel.

V kariéře Evy Pilarové nastal významný obrat, když v roce 1962 nastoupila do pražského divadla Semafor, kde spolupracovala s renomovanými umělci, jako byli Waldemar Matuška a Karel Štědrý. Přestože se v roce 1964 do divadla Semafor vrátila, vrchol její kariéry znamenala šedesátá a sedmdesátá léta, kdy se v pozdní fázi přiklonila k jazzu a swingu.

Zpěvaččin uhrančivý hlas obsáhl pozoruhodné tři a půl oktávy a její nejslavnější duet "Nebezpečné dotýkat se hvězd" s Karlem Gottem se stal kultovním dílem české hudební historie. V průběhu let vydala Eva Pilarová 12 alb a 23 CD, čímž zanechala nesmazatelnou stopu v hudebním světě.

Chalupa s bohatou historií

Když si Eva Pilarová potřebovala užít klidu, trávila čas na své chalupě z 18. století v Nedvězí. Původní usedlost postavená v roce 1754 měla bohatou historii, která se zpěvačkou rezonovala. Hlavní budova byla přistavěna v roce 1928 a oba letopočty se hrdě vyjímaly na fasádě a svědčily o běhu času.

Chalupu Eva Pilarová koupila v roce 1968. Zatímco některé celebrity dávaly přednost bujarým večírkům a extravagantnímu životnímu stylu, Eva raději jezdila na svou prostou chalupu. Bylo to místo, kde mohla být sama sebou, bez lesku a třpytu jeviště.

Chalupa nebyla jen útočištěm, ale odrážela Evino hluboké spojení s historií a tradicí. Interiér zdobil starožitný nábytek, v kuchyni stála kachlová kamna a v druhé místnosti velká pec, která zachovávala teplo a kouzlo minulých let. Velký dřevěný balkon, typický pro dobové stavby, dodával chalupě nadčasový půvab.

Vzpomínky na hudbu a klid

Eva Pilarová a její manžel si v chalupě po 35 let vytvářeli cenné vzpomínky. Klidná obec Nedvězí se pro ně stala místem, kde mohli uniknout od vřavy spojené se slávou a znovu se spojit s přírodou. Eva zde dokonce skladovala všechny své divadelní kostýmy, což svědčí o významu chalupy v jejím životě.

Chalupa obklopená svěží zelení a unikátní 260 let starou lípou byla útočištěm, kde Eva mohla najít útěchu a inspiraci. Bylo to místo, kde se melodie ptačího zpěvu harmonicky mísily s ozvěnami její vlastní hudby.

Nová kapitola

Eva Pilarová zemřela v roce 2020. Její manžel dva roky po jejím odchodu učinil těžké rozhodnutí a jejich drahocennou chalupu prodal. Bylo to emotivní rozloučení s místem plným nesčetných vzpomínek a klidu, které jim po desetiletí přinášelo útěchu.

Novým majitelem historického skvostu se stala známá režisérka Alice Nellis. I když Evin hlas možná utichl, její odkaz nadále rezonuje prostřednictvím její hudby a chalupy, která kdysi kolébala její sny.

Zdroje: cs.wikipedia.org, marianne.cz,