Jedním z nejpozoruhodnějších aspektů Eibenthalu je absence policejní stanice. Poklidná obec ji překvapivě nepotřebuje. Míra kriminality je zde výrazně nižší, než je celostátní průměr, a případy krádeží prakticky neexistují. Obyvatelé Eibenthalu mohou bez obav nechávat na ulici peníze v taškách pro poslíčka s chlebem. Tato praxe trvá již více než dvacet let a nebyl zaznamenán jediný případ zmizení peněz nebo chleba.

Zdroj: Youtube

Původ jedinečné důvěry v Eibenthalu

Pověst Eibenthalu jako vesnice, kde se nekrade, vznikla v roce 1996, kdy se místní obyvatelé rozhodli vyvěsit před své domy pytle s penězi pro doručovatele chleba. Jediný místní obchod byl po revoluci v roce 1989 uzavřen a obyvatelé se museli spoléhat na nákladní auto s chlebem, které každé dva dny dojíždělo z 20 km vzdálené vesnice. Místo toho, aby někdo netrpělivě čekal na dodávku, přišel s geniálním nápadem zanechat na ulici přesný obnos peněz spolu se vzkazem. Zdůvodnění bylo prosté – semknutá komunita se navzájem neokrádala a případní zloději zvenčí by utratili za benzín víc, než by mohli uloupit z peněz na chleba.

Důvěra komunity v akci

Pozoruhodná důvěra přesahuje rámec prostého nákupu chleba. Obyvatelé Eibenthalu si navzájem váží svého majetku a nikdy nevstupují do dvorů sousedů bez povolení. Místo toho zdvořile volají majitele u branky a vstupují jen na pozvání. V Eibenthalu nedochází ke krádežím a díky tomuto harmonickému soužití je komunita nedotčena bičem kriminality.

Slova místních obyvatel

Místní kněz Václav Mašek v rozhovoru pro rumunské noviny Adevarul zdůraznil: "V této vesnici se nekrade." Dodal: "Eibenthal je nejcivilizovanější ze všech etnických českých vesnic. Za třináct let, co zde působím jako kněz, jsem nikdy neslyšel, že by se zde kradlo."

O své postřehy se podělil i starosta Viktor Doskočil: "Všichni se tu známe a jsme vychováváni tak, že když něco od někoho potřebujeme, tak si řekneme".

Vesnice spojená důvěrou

Eibenthal je víc než jen vesnice; je to svědectví o síle důvěry v rámci komunity. V době, kdy kriminalita a nedůvěra často dominují titulkům novin, je Eibenthal zářným příkladem toho, jak lidé, které spojuje společný smysl pro respekt a odpovědnost, mohou vytvořit oázu klidu a harmonie. Jedinečná "česká" vesnice v Rumunsku je místem, kde dveře zůstávají odemčené, peníze se nechávají na ulici a sousedé jsou přáteli na celý život.

Zdroje: euronews.com, positivenewsromania.com, romaniajournal.ro