Cestování do Egypta vyžaduje o něco větší přípravu než cesty v rámci Evropy nebo schengenského prostoru. Nejprve se ujistěte, že váš cestovní pas je platný alespoň šest měsíců po plánovaném datu návratu. Dále budete potřebovat vízum, které často vyřizují cestovní kanceláře, pokud si zájezd rezervujete jejich prostřednictvím. Po příletu budete muset vyplnit jednoduchou vstupní registrační kartu a podobný postup je vyžadován i při odjezdu.

Respektování místních zvyklostí

Zdroj: Youtube

Egypt je islámskou zemí a jeho kulturní normy se výrazně liší od těch evropských. Návštěvníci by si měli dávat pozor na své chování a oblečení, aby neurazili místní citlivost. Ženy by se měly vyvarovat nošení krátkých kalhot, šatů bez ramínek a hlubokých výstřihů. Za nevhodné se považuje veřejné požívání alkoholu a projevy náklonnosti, jako je držení se za ruce nebo líbání.

Oblasti s omezeným přístupem

Některé oblasti v Egyptě, jako je pohraniční oblast s Libyí a části Sinajského poloostrova, vyžadují zvláštní povolení ministerstva vnitra. V některých částech Sinaje se navíc stále nacházejí neodhalená minová pole z minulých konfliktů, často označená pouze ostnatým drátem. Cestovatelé by měli při prohlídce těchto oblastí dbát zvýšené opatrnosti a dodržovat pokyny.

Bezpečnostní opatření v turistických zónách

Bezpečnostní opatření v turistických oblastech jsou přísná, v hotelech a nákupních centrech probíhají povinné bezpečnostní kontroly. Může se stát, že budete muset projít detektory kovů a nechat si zkontrolovat zavazadla. Přestože krádeže v hotelových pokojích nejsou časté, doporučuje se používat trezor na cennosti. Vyvarujte se fotografování vojenských nebo policejních zařízení a personálu, abyste předešli případným právním problémům.

Udržujte si na cestách zdraví

Zásadní je udržovat hydrataci pomocí balené vody. Vyhněte se konzumaci ledu v nápojích a vybírejte si restaurace, které se zdají být čisté a oblíbené, protože je pravděpodobnější, že dodržují hygienické normy. Zásadní je pravidelné mytí rukou a používání dezinfekčního prostředku na ruce. Průjem je častým problémem turistů; místní lékárny nebo váš cestovní delegát vám mohou poskytnout účinné léky.

Znát pravidla

Egypt má přísné předpisy týkající se toho, co můžete do země dovézt a co z ní vyvézt. Mezi zakázané předměty patří drogy, pornografie, zbraně a některé potraviny. Za držení drog hrozí přísné tresty včetně trestu smrti. Vývoz artefaktů, nezpracovaného zlata, mušlí, korálů a šišek je zakázán a může vést k vysokým pokutám.

Přepravní tipy

Doprava v Egyptě může být chaotická. Při používání veřejné dopravy si vybírejte spolehlivé služby a buďte obezřetní. Pokud plánujete řídit, buďte velmi opatrní a vyhněte se cestám do odlehlých oblastí v noci.

Zažijte kouzlo

Navzdory těmto bezpečnostním opatřením je kouzlo Egypta nepopiratelné. Země se může pochlubit bohatou historií, úchvatnou krajinou a živou kulturou. Ať už budete prozkoumávat starověké pyramidy, obdivovat poklady Nilu nebo si užívat křišťálově čisté vody Rudého moře, Egypt slibuje nezapomenutelné zážitky. Pohostinnost místních obyvatel mu dodává na kouzlu a činí vaši dovolenou skutečně výjimečnou.

Zdroje: apetitonline.cz, region.rozhlas.cz, mzv.gov.cz