Strom označovaný také jako opičí pistole nebo dynamitový strom, má schopnost zabíjet třemi různými způsoby, což z něj činí botanický zázrak.

Zdroj: Youtube

Přírodní časované bomby

Jednou z nejproslulejších vlastností stromu jsou jeho výbušné plody. Připomínají dýně nejsou navzdory svému nevinnému vzhledu zdaleka neškodné. Když plně dozrají, explodují s hromovým třeskem a jejich tvrdá semena se řítí rychlostí až 240 km/h. Exploze je tak silná, že je slyšet na velkou vzdálenost, a semena mohou být vystřelena až 30 metrů daleko, což může působit jako smrtící granát pro každého nic netušícího tvora, který jim stojí v cestě.

Výbušný mechanismus rozptylu slouží stromu jako klíčový prvek jeho strategie přežití. Tím, že rozptyluje svá semena do širokého okolí, zvyšuje strom šanci na úspěšné vyklíčení. Čím dále jsou semena rozmetána, tím menší je konkurence o zdroje, což zajišťuje potomkům stromu větší šanci na přežití.

Bolestivé setkání

Kromě výbušných plodů má strom ve svém arzenálu ještě jednu zbraň – jedovatou mízu. Kontakt s touto šťávou může vést k nesnesitelnému zánětu kůže, který způsobuje zarudnutí, otok a puchýře na kůži. Šťáva navíc obsahuje silné dráždivé látky, které mohou při kontaktu s očima způsobit těžký zánět a dočasnou slepotu. Lidé s dýchacími potížemi mohou také pociťovat potíže, pokud vdechnou dráždivé látky ze stromu.

Obranné struktury přírody

Hrozivý vzhled stromu ještě umocňují jeho trny a ostny, které slouží jako obranné struktury. Trny mohou při náhodném nebo úmyslném dotyku způsobit zranění nebo zhoršit stávající zranění. Přibližování se ke stromu vyžaduje maximální opatrnost.

Pozoruhodné vlastnosti

Navzdory své hrozivé pověsti je strom v přírodě úchvatným exemplářem. Má měkké dřevo a může za příznivých podmínek dosáhnout výšky 90 až 130 metrů. Jeho šedohnědý kmen zdobí velké kuželovité a špičaté trny, které slouží jako důrazné varování všem, kdo se odváží přiblížit.

Srdcovité, papírově tenké listy stromu, které měří až 60 cm, jsou spirálovitě uspořádány a vytvářejí pod jeho stínem bujnou korunu. Strom překvapivě vyzařuje jistý půvab, který láká zvědavé pozorovatele, přestože je ve své podstatě nebezpečný.

Praktické využití a lidové pověsti

Kromě toho, že je strom nechvalně proslulý, má i praktické využití. Jeho trvanlivé dřevo, odolné vůči škůdcům, je vyhledáváno pro stavební projekty, nábytek, kánoe a bedny. Tradiční lidová medicína opatrně využívá protizánětlivých a očistných vlastností stromu, a to i přes jeho toxicitu.

V krajinářské architektuře si dynamitový strom nachází své místo díky hustému olistění, které poskytuje dostatek stínu. Je oblíbeným doplňkem parků, zahrad a botanických prostor, kde se díky svému nápadnému vzhledu a jedinečným vlastnostem stává mimořádnou atrakcí.

Zdroje: earthlymission.com, zoom.iprima.cz, en.wikipedia.org