Zoo poprvé na světě použila bezprecedentní techniku asistovaného krmení, která předznamenala významný průlom v péči o tento druh a jeho ochraně.

Zdroj: Youtube

Průkopnická technika

Inovativní přístup zahrnoval delikátní proces dočasného odebrání mláděte za účelem krmení a jeho následného opatrného navrácení k matce, což je strategie, která vyžadovala roky pečlivého plánování a tréninku chovného páru.

Krmení probíhalo pomocí "loutky" vytvořené do podoby ptačích rodičů. Tento milník nejen podtrhuje závazek zoo k ochraně přírody, ale také rozšiřuje naše znalosti o technikách péče o vzácné druhy.

Překonání výzev

Chovem dvojzoborožců indických se Zoo Zlín zabývá od roku 2010 a čelí složité výzvě, jak tyto monogamní a vysoce inteligentní ptáky spárovat. Na rozdíl od jejich přirozeného prostředí, kde si ptáci vybírají celoživotního partnera z desítek potenciálních partnerů, se napodobení těchto podmínek v zajetí ukázalo jako nelehký úkol.

Úspěch zoologické zahrady, kdy se jí podařilo vytvořit kompatibilní pár hned na první pokus a následně do roku 2014 odchovat oplozená vejce, dokládá odhodlání a odbornost jejího týmu.

Globální úsilí o ochranu přírody

Chovatelské úspěchy zlínské zoo vrhají světlo na kritický stav dvojzoborožců ve volné přírodě, kde jejich počty klesají v důsledku neúprosného odlesňování tropických pralesů. Vzhledem k tomu, že podle odhadů zbývá 13 až 27 tisíc jedinců, je úsilí zoo světlem naděje pro zachování tohoto druhu.

Úbytek vhodných hnízdních dutin byl označen za významnou hrozbu pro jejich přežití, což zdůrazňuje důležitost ochranářských iniciativ.

Důkaz odbornosti

Úspěšný příběh zlínské zoo není jen o chovu vzácných druhů, ale svědčí o dlouholetém úsilí a odbornosti jejího chovatelského týmu. Ředitel Zoo Zlín Roman Horský vyjádřil svou hrdost na dosažené úspěchy a vyzdvihl roli zoo v ochraně nejen dvojzoborožce indického, ale i dalších náročných druhů.

Průkopnická práce zoo v oblasti technik asistovaného krmení představuje významný pokrok v ochraně volně žijících zvířat a nabízí nové strategie péče a ochrany ohrožených druhů na celém světě.

Zdroje: zlinsky.denik.cz, ceskenoviny.cz, zlin.cz