Na místě současného domu U Černé Matky Boží kdysi stál barokní dům patřící rytířům Granovským. Z tohoto původního sídla bylo na novou stavbu přemístěno charakteristické domovní znamení – soška Černé madony ve zlaté mříži, která je také původem současného názvu domu.

Zdroj: Youtube

Josef Gočár: Vizionář kubismu

Dům U Černé Matky Boží vytvořil vizionářský architekt Josef Gočár na objednávku podnikavého velkoobchodníka Františka Josefa Herbsta. Ikonická stavba, která se nachází mezi Celetnou ulicí a Ovocným trhem, byla dokončena v roce 1912 a vznikla jako výrazný protipól zdobných secesních staveb a pozůstatků barokní velkoleposti, které kdysi zdobily město.

Gočárův návrh, který se zpočátku setkával se skepsí a odporem pražské městské rady i veřejnosti, se vyvíjel a zahrnoval ještě výraznější kubistické prvky, jako například složité balkonové zábradlí a přepracovaný vchod. V interiéru, který pečlivě vytvořil sám Gočár, se nacházela rozmanitá škála prostor od vinárny v suterénu až po kanceláře a byty ve vyšších patrech.

Kulturní centrum nové éry

Veřejnost však skutečně zaujala až přístavba Grand Café Orient v prvním patře. Kavárna, která se stala centrem intelektuální a umělecké výměny, se rychle stala synonymem živé pražské kulturní scény. S rozmachem 20. století se však kavárna vytratila z paměti a ustoupila novým nájemcům, jako byla Národní výstavní společnost.

Nový život pro starou slávu

Teprve v 90. letech 20. století získal dům U Černé Matky Boží opět svou zašlou slávu díky rozsáhlé rekonstrukci, která vdechla původní Gočárově vizi nový život. Přidání velkolepé prosklené střechy, která dokončila nerealizovaný plán z roku 1911, předznamenalo novou kapitolu tohoto architektonického zázraku.

Dnes je dům majákem kulturního dědictví a vedle pečlivě zrekonstruované Grand Café Orient v něm sídlí Muzeum českého kubismu. Návštěvníci se mohou ponořit do nádhery minulých let, obklopeni replikami nábytku a kubistickými lustry, které vyvolávají pocit nostalgie po minulé éře.

Tajemství Černé madony

Domovní znamení – Černá madona, je obestřeno mnoha legendami. Jedna z nejstarších pověstí tvrdí, že v okolí těchto soch se často vyskytují podzemní chodby, což se v případě domu U Černé Matky Boží ukázalo být pravdivé. Pod domem se skutečně nachází jedna z mnoha cest procházejících historickým podzemím Prahy. Část podzemí je přístupná veřejnosti a je možné ji prozkoumat pomocí důlní lokomotivy.

Dům U Černé Matky Boží, symbolizovaný tajemnou Černou madonou, si zařazením na seznam národních kulturních památek v roce 2010 upevňuje místo základního kamene českého dědictví.

Zdroje: epochanacestach.cz, praguecityline.cz, cs.wikipedia.org