To, co by se na první pohled mohlo mylně zdát jako historický hrad nebo tvrz, je ve skutečnosti realizací celoživotního snu.

Od vojáka ke tesařovi

Způsob, jakým se Martin Zeman stal pánem vlastního hradu, je stejně netradiční jako stavba sama. Narodil se v Trutnově a v mládí se věnoval tesařskému řemeslu, které se později ukázalo jako neocenitelné. Jeho cesta vedla z poklidného Rychnova nad Kněžnou k náročným požadavkům profesionálního vojáka u chrudimských výsadkářů, působil i na zahraničních misích, které prověřily jeho schopnosti tak, jak si to málokdo dokáže představit.

Dnes se Zemanovo bojiště proměnilo ve staveniště u Žacléře, kde bydlí ve vlastnoručně postaveném hradu. Hrad slouží nejen jako domov pro Zemanovu rodinu, ale také jako útočiště pro několik velkých koček, včetně lvů, tygrů a pumy.

Sen kovaný v kameni

Sídlo se dvěma věžemi je výraznou anomálií uprostřed moderních staveb. Důvodem ke stavbě tohoto výjimečného domu byl sen, který Zeman choval od svých mladistvých let – sen o oživení tvrze. „Původně jsme chtěli koupit starou tvrz a oživit ji,“ vzpomíná.

Tváří v tvář výzvám spojeným s pořízením a obnovou skutečné zříceniny se však Zeman rozhodl postavit svůj sen od základů. Výsledkem je rozlehlé bydlení, které v sobě snoubí historický půvab středověké architektury s pohodlím a potřebami současného bydlení.

Domov za hranicemi všednosti

Interiér obydlí, jehož dispozice je 28 + 6, tvoří muzeum vojenství a vznešenosti. Je zdoben brněním, prapory, erby, starožitným nábytkem, loveckými trofejemi a zbraněmi. Artefakty, směs originálů a replik, přenášejí návštěvníky zpět do středověku a nabízejí pohlcující historický zážitek.

Zemanovi do tohoto projektu značně investovali, přičemž Martin vtipně poznamenal: „V osmnácti letech jsme přestali počítat, abychom si zachovali určitou důstojnost.“

Strážci historie a přírody

O bezpečnost "hradu" se stará řada velkých koček. Zvířata, zachráněná z ne zrovna ideálních podmínek, nacházejí útěchu v prostorných výbězích, které jim Zeman promyšleně vybudoval. Zároveň slouží jako nejlepší „zabezpečení“ objektu.

Navzdory dosaženým úspěchům se Martin Zeman nepovažuje za hradního pána, ale za pána staveniště. Počítá s dalšími vylepšeními, včetně přidání příkopu a padacího mostu, aby se více přiblížil tradičním středověkým hradům.

Hrad je jedinečným příkladem toho, jak se současná architektura může inspirovat historickými vzory, a vytvořit tak obytný prostor, který odráží prolínání minulosti a současnosti. Je osobním počinem Martina Zemana a výrazným prvkem v trutnovské krajině.

Zdroje: ct24.ceskatelevize.cz, krkonossky.denik.cz, cnn.iprima.cz