Pojďme se podívat na místa v Česku, kde můžete najít některé vzácné nerosty.

Krvavé poklady Českého středohoří

Zdroj: Youtube

Krvavě červené granáty neboli pyropy jsou odedávna spojovány s Čechami. I když se granáty mohou vyskytovat také v hnědé, žluté nebo lahvově zelené barvě, v České republice je nejrozšířenější červená odrůda. Tyto granáty se vyskytují především v Českém středohoří. Při jejich hledání je možné najít horniny poseté černými skvrnami, některé z nich rozlomit, a odhalit tak granáty uvnitř.

Mezi význačné lokality patří Podsedický potok, Bradlecký potok, Brslenka a Čistá u Staré Paky. Pro ty, kdo dávají přednost suchu, je životaschopnou lokalitou také Linhorka kolem potoka Žejdlík, dříve zvaného Granátka.

Modré klenoty z Jizerských hor

Zatímco nejznámější naleziště safírů se nacházejí v Asii a jihovýchodní Africe, tento vzácný a ceněný drahokam ukrývá i Česká republika. České safíry se nacházejí především v Jizerských horách, poblíž soutoku řeky Jizerky a Safírového potoka. Historicky se zdejší safíry těžily již ve středověku a pro svou výjimečnou kvalitu byly proslulé po celé Evropě.

Zelený zázrak z jižních Čech

Vltavín neboli moldavit je jedinečný zelený drahokam s výraznou plastickou povrchovou strukturou. Tyto tektity vznikly asi před 14 miliony let dopadem meteoritu. Česká republika je jediným místem na světě, kde se vltavín vyskytuje. I přes jeho vzácnost mohou odhodlaní hledači drahokamů vltavín stále nalézt na polích u Lhenic nebo Netolic v jižních Čechách.

Aragonitová klenotnice Hořence

Přírodní rezervace Číčov u obce Hořenec v Českém středohoří je významným nalezištěm aragonitů. Byly zde nalezeny některé z největších krystalů aragonitu na světě, které dosahují délky několika centimetrů. Vyznačují se čistotou a jedinečným medovým odstínem, díky čemuž jsou vhodné k fasetovému broušení, které je pro tento minerál neobvyklé.

Stříbrné bohatství Příbramska

Příbramsko je historicky spojeno s těžbou drahých kovů, zejména stříbra. Zdejší naleziště stříbra znali pravděpodobně již staří Keltové, první písemné zmínky o těžbě pocházejí z počátku 14. století. Kromě stříbra je oblast bohatá na další cenné minerály, včetně krystalického cerusitu, zeleného pyromorfitu a vzácného kermesitu, který tvoří jehlicovité krystaly.

Polodrahokamový ráj na Kozákově

Kozákov v Českém ráji je vynikající lokalitou pro nálezy polodrahokamů. Při troše trpělivosti lze objevit křemence od růženínu po záhnědu, nejčistší krystaly křemene a konkrece obsahující achát nebo fialový ametyst. Tyto kameny vznikly v lávových bublinách naplněných křemičitanovým roztokem, který nakonec erodoval a odhalil achátové nebo ametystové konkrece. Z Kozákova pocházejí také kameny jaspis a chryzopras zdobící kapli svatého Václava.

Rozmanitost geologických pokladů

Geologické dědictví České republiky je stejně rozmanité jako bohaté, s širokou škálou drahých a polodrahých kamenů a minerálů. Od proslulých krvavě rudých granátů a vzácných safírů až po unikátní vltavíny a rozsáhlá naleziště stříbra – země nabízí nepřeberné množství geologických divů, které čekají na své objevení.

Zdroje: hrady.cz, 21stoleti.cz, galaxiekamenu.cz