Začátek neuvěřitelné cesty, kterou Walt Disney a jeho bratr Roy Disney podnikli, aby ovládli rodinnou zábavu, začal s datem16. října 1923. V loňském roce oslavili 100. výročí značky, která se stala synonymem pro pohádkovou magii a kreativitu. Disney je dnes obrovskou nadnárodní společností provozující zábavní parky po celém světě a disponující streamovací platformou Disney+.

Zdroj: Youtube

Začátky legendy

V roce 1923 se bratři Disneyovi pustili do kinematografie a jejich každodenním chlebem byla ručně animovaná tvorba pro děti. Prvním maskotem byl Králík Oswald, avšak Disneyovi přišli o práva na postavičku při podpisu distribuční smlouvy. To však nezastavilo Walta Disneyho, který vytvořil slavnou postavičku Mickey Mouse. S Mickeym přišla i příležitost vyrábět hračky a další zboží spojené s nezapomenutelnou postavou.

První animovaný pohádkový film

Ve 30. letech 20. století se Disney stává legendou animovaného filmu, když přichází s prvním celovečerním animovaným filmem "Sněhurka a sedm trpaslíků", a to v roce 1937. Následovaly další klenoty jako "Pinocchio" (1940), "Fantazie" (1940) a "Dumbo" (1941). Šlo o filmy, které se staly neodmyslitelnou součástí dětství mnoha generací po celém světě.

Zlatá 70. a 80. léta

Nejplodnějšími léty Disneyho historie byla osmdesátá a devadesátá léta, kdy vzniklo mnoho dalších nezapomenutelných pohádek, jako jsou například "Malá mořská víla," "Robin Hood" nebo "Medvídek Pú." Filmy spojily krásnou animaci s působivými příběhy a nezapomenutelnými písničkami.

Rozmach společnosti po roce 2000

Přelom tisíciletí znamenal pro Disney nové výzvy. Společnost investovala do velkých projektů včetně filmové série "Piráti z Karibiku," která se stala velkým hitem. V roce 2006 došlo k zásadnímu zlomu, kdy Disney zakoupil menší společnosti jako Pixar a Marvel. Akvizice umožnila Disneyho studiím přinést novou krev do výroby animovaných i živých filmů. Disney také zahájil vlastní streamovací platformu Disney+, která umožňuje fanouškům přístup k bohaté knihovně Disneyho obsahu včetně klasických pohádek i nových exkluzivit. Platforma rychle získala miliony předplatitelů a stala se důležitou součástí moderního způsobu konzumace obsahu.

Když se ohlédneme za 100 lety Disneyho pohádek, vidíme příběh o vizi, kreativitě a naději. Disney nás naučil, že snové světy jsou na dosah ruky a že pohádky mohou trvat věčně.

Jak jste na tom vy? Pokud patříte mezi fanoušky pohádek z tvorby této slavné společnosti, přinášíme vám kvíz, ve kterém můžete otestovat své znalosti.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Poznatsvět.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout kvíz
warning_fill
Kvíz mohou vyplnit jen přihlášení uživatelé.

Kvíz: Nesmrtelný Disney na konci minulého roku oslavil 100. Dokážete přiřadit postavičky k pohádkám?

Díky za to, že sis vyzkoušel náš kvíz. Doufáme, že ses něco nového dozvěděl a bavilo tě to. Nezapomeň se podělit o svůj výsledek s přáteli!

Zdroje:
Disney dnes slaví 100 let - Jaká je historie jedné z nejsilnějších značek světa? - Totalfilm.cz
Seznam animovaných filmů Walt Disney Animation Studios – Wikipedie (wikipedia.org)
Disney pohádky: 29 nejlepších, které musí vaše děti vidět! (czechtheworld.com)