Společnost Aero Vodochody překonala očekávání doby a vyrobila stroje, které se nejen vyrovnaly sovětským protějškům, ale v mnoha případech je i předčily.

Zdroj: Youtube

Z malé továrny na vrchol

Společnost Aero Vodochody, založená po první světové válce, začínala jako malá továrna zaměřená na opravy dovážených letadel. Její ambice však rychle přesáhly rámec údržby. V roce 1919 vyrobilo Aero svůj první vojenský letoun Aero A-1, a připravilo tak půdu pro století inovativní výroby letadel. Od prvních dvouplošníků určených k průzkumu a výcviku až po první civilní dopravní letadla – první léta společnosti Aero byla ve znamení rychlého vývoje a expanze.

Přechod na výrobu proudových letadel

Období po druhé světové válce přineslo společnosti Aero Vodochody významné změny, včetně znárodnění a přemístění do nového závodu ve Vodochodech, lépe vybaveného pro výrobu proudových letadel. V tomto období se v licenci vyráběly sovětské proudové letouny MiG-15, MiG-19 a MiG-21, což svědčí o rostoucích schopnostech a technologické zdatnosti Aera.

Skutečnou ukázkou inovativního ducha firmy byl však až vývoj letounu L-29 Delfín v roce 1959. Jako první proudový letoun kompletně navržený a vyrobený v Československu znamenal L-29 Delfín novou éru v leteckém průmyslu země.

Ikony československého letectví

Letoun L-29 Delfín byl víc než jen proudové letadlo; byl symbolem národní hrdosti a technologického úspěchu. Jeho úspěch připravil půdu pro letoun L-39 Albatros, který si získal mezinárodní uznání pro své výkony a všestrannost.

Přijetí letounu L-39 různými zeměmi podtrhlo schopnost Československa konkurovat na světové scéně a vyrábět letadla, která byla ceněna pro svou spolehlivost a efektivitu.

Pokračující inovace

Zavedení moderních letounů L-159 ALCA, které si objednala česká armáda, představovalo významný milník. Bitevní letoun, vybavený pancéřovanou kabinou a pokročilým radarem, si vysloužil přezdívku Honey Badger (Medojed) díky své proslulé neohroženosti a schopnosti vzdorovat i podstatně větším hrozbám, podobně jako jeho živočišný jmenovec.

Světové využití

V současné době disponují vzdušné síly České republiky flotilou 24 kusů L-159 ALCA. Přestože armáda plánuje po roce 2035 až 2040 tyto uznávané bitevní letouny postupně vyřazovat a nahradit je modernějšími víceúčelovými nadzvukovými letadly a bezpilotními systémy, vliv L-159 ALCA na mezinárodní reputaci českého leteckého průmyslu je nesmazatelný.

Letouny jsou klíčovou součástí výcviku pilotů v rámci britského Královského letectva a americké armády a prokázaly své bojové schopnosti během operací proti Islámskému státu v bitvě o Mosul pod vlajkou iráckého letectva.

Legenda, která přetrvává

Jedno je ovšem jasné – Aero Vodochody, od svých počátků, kdy opravovalo letadla, až po svou průkopnickou roli v oblasti výroby proudových letadel, hrálo klíčovou roli v rozvoji schopností vojenského i civilního letectví.

Zdroje: denik.cz, orlita.net, irozhlas.cz