Venclův odvážný světový rekordní ponor se odehrál v malebném švýcarském jezeře Sils, které leží ve výšce 1 800 metrů nad mořem. V klíčový den ponoru byla hladina jezera pokryta vrstvou ledu o tloušťce 35 centimetrů. Voda byla, jak se dalo očekávat, otupující a studená, na hladině měřila pouhý jeden stupeň Celsia a v hloubce 50 metrů čtyři stupně. Vencl se však těchto náročných podmínek nezalekl.

Zdroj: Youtube

Původně chtěl Vencl dosáhnout hloubky 50 metrů, ale posunul své limity a nastavil laťku ještě výš, když sestoupil o dva metry hlouběji, než bylo plánováno. V důsledku toho strávil pod vodou o několik sekund déle, než původně zamýšlel. Co činí rekord skutečně výjimečným, je to, že se jedná o průkopnický úspěch – nikdo předtím se o takový výkon nepokusil.

Životní ponor

"Samotný ponor se uskutečnil podle plánu, ale přiznávám, že nebylo snadné vyrovnat tlak a celá akce trvala o něco déle, než jsem původně zamýšlel," vysvětlil Vencl. Celá jeho cesta do ledových hlubin trvala pozoruhodnou 1 minutu a 54 sekund. K potvrzení svého rekordu použil Vencl značku z předem umístěného lana. Po vynoření však zažil nepříjemný okamžik – začal vykašlávat krev. Vencl to přičítal tomu, že v hloubce 45 metrů zvedl hlavu.

Světové rekordní plavání nebylo Venclovým prvním vstupem do světa překonávání limitů. Dne 23. února 2021 vytvořil v zatopeném vápencovém lomu Lahošť u Teplic nový světový rekord v horizontálním plavání pod ledem na jeden nádech. Uplaval ohromujících 80,9 metru, čímž překonal předchozí rekord Stiga Severinsena z roku 2013, který uplaval 76,2 metru. Venclova cesta trvala 95 sekund pod vodou, což svědčí o jeho psychické odolnosti a mimořádné fyzické připravenosti.

Síla vizualizace a adaptace

Venclův úspěch lze přičíst jeho pozoruhodné mentální přípravě a adaptaci na chladné podmínky. Zdůrazňoval důležitost vizualizace, mentálně si nacvičoval každý aspekt svého ponoru, aby byl připraven na všechny nepředvídané problémy. Navíc musel překonat limity své hlavy nezvyklé na extrémní chlad, což zdůrazňovalo nutnost tréninku, aby se na mrazivé podmínky aklimatizoval.

Ve světě extrémních sportů je David Vencl příkladem lidského potenciálu. Jeho převratné úspěchy nejen posouvají hranice možného, ale jsou také inspirací pro všechny, kteří se odváží snít velké sny a překonávat hranice lidské vytrvalosti. Když obdivujeme jeho neuvěřitelné úspěchy, nemůžeme si pomoct a ptáme se – co čeká tohoto nebojácného českého freedivera příště? Ať už to bude cokoli, jedno je jisté – půjde o něco mimořádného.

Zdroje: tuni.tul.cz, pozitivni-zpravy.cz, irozhlas.cz