Chalupu, která se nachází v malebných Libčicích, části Nového Knína nedaleko Dobříše, Kolářová s manželem s láskou zrekonstruovali a vytvořili z ní útočiště daleko od ruchu velkoměsta.

Zdroj: Youtube

Od jeviště ke svatyni

Daniela Kolářová se narodila 21. září 1946 v Chebu a českou kulturní scénu zdobí od svého debutu ve filmu "Konec jedné velké epochy" z roku 1967. Absolventka DAMU patří ke stálicím české divadelní scény, nezapomenutelně vystupovala v Divadle S. K. Neumana, Divadle na Vinohradech a Divadle Komedie v inscenacích od politických satir po existenciální dramata.

Kromě uměleckého přínosu vede také Nadaci DUHA, čímž zdůrazňuje svůj závazek k širším společenským problémům.

Objevování diamantu v surovém stavu

Cesta k vytvoření jejího idylického útočiště začala hledáním klidného úniku z rušného městského života. Objev zanedbaného domu na svahu v Libčicích, který našel její manžel a kamarád, znamenal začátek ambiciózního projektu.

Navzdory jeho počátečnímu zpustlému stavu – objekt měl propadlou střechu, rozbitá okna a zarostlou zahradu – viděla Kolářová ve stavbě z roku 1921 potenciál. Okolí s bohatou historií a přírodními krásami, včetně řeky Vltavy a Albertových skal, ji doslova nadchlo.

Práce z lásky

Přeměna chalupy v obytný prostor byla nemalým úkolem. Vyžádala si dva roky obětavé rekonstrukce, na nejnáročnější úkoly byli přizváni odborníci, zatímco Kolářová a její rodina se většiny prací ujali sami. Absence vodovodní přípojky a náročnost vytápění dřevem jen umocnily autenticitu a kouzlo místa.

Zachovat minulost, přijmout současnost

Jedním z nejvýraznějších rysů chalupy je spojení historické autenticity a osobního přístupu. Původní vyřezávané dveře slouží jako vstupní brána do prostoru, kde jako by se zastavil čas.

Uvnitř se odráží minulá éra, nábytek z 90. let pochází z bazarů, cihlová podlaha byla zvolena místo původní dřevěné podlahy napadené dřevomorkou a výrazný je i velký rodinný stůl, u kterého se odehrávalo mnoho příběhů. Místnosti s vysokým stropem osvětluje prvorepublikový lustr, který vrhá hřejivou záři.

Chalupa, která je nyní milovaným rodinným útočištěm, je symbolem hlubokého citu Kolářové pro historii, přírodu a řemeslnou zručnost. Je to místo, kde herečka, známá svými dynamickými rolemi a silnými výkony, nachází útěchu a inspiraci. Daniela Kolářová si zde uprostřed malebné krásy české krajiny vytvořila nejen domov, ale i místo, kde umění a příroda rozmlouvají v harmonii.

Zdroje: region.rozhlas.cz, dvojka.rozhlas.cz, idnes.cz