Při cestování po Rakousku je téměř na všech dálnicích a rychlostních silnicích povinná dálniční známka. Lze ji zakoupit jak v klasickém nalepovacím formátu, tak v digitální verzi, která je propojena s registrační značkou vozidla.

Kolik stojí rakouská dálniční známka?

Zdroj: Youtube

Pro letošní rok máte možnost zakoupit si dálniční známku na jeden den, deset dnů, dva měsíce nebo rovnou na celý rok. Za jednodenní známku zaplatíte 8,60 eur, za desetidenní 11,50 eur, za dvouměsíční 28,90 eur a za roční 96,40 eur.

Je důležité vědět, že u dvouměsíčních a ročních dálničních známek zakoupených on-line platí, že jejich platnost může být aktivována až 18 dní od nákupu, kvůli zákonné lhůtě na možnost vrácení peněz. Lhůtu však mohou obcházet podnikatelé, kteří zaškrtnou volbu "Jsem podnikatel".

Dále musíme zmínit, že dálniční známka není vyžadována ve čtyřech úsecích v Rakousku:

A1 – dálnice Westautobahn mezi státní hranicí Walserberg a křižovatkou Salzburg Nord.

A12 – dálnice mezi státní hranicí Kufstein a křižovatkou Kufstein-Süd.

A14 – dálnice mezi státní hranicí Hörbranz a křižovatkou Hohenems.

A26 – dálnice Linzer Autobahn (momentálně je ve výstavbě).

Mýtné za zvláštní úseky

Některé úseky rakouských dálnic vyžadují zvláštní mýtné z důvodu vysokých nákladů na jejich údržbu, často spojených s tunely a další složitou infrastrukturou. Na těchto úsecích se používá digitální systém úsekového mýtného, který nahrazuje tradiční mýtné budky a umožňuje rychlejší průjezd díky systému automatického rozpoznávání registračních značek.

Úseky, kde se používá digitální mýtné:

A9 – tento úsek spojuje Wels v Horním Rakousku se Štýrským Hradcem a zahrnuje mýtné mezi městy Spital a Ardning a mezi městy St Michael a Übelbach.

A10 – mýtné se vybírá mezi Flachau a Rennwegem a zahrnuje tunely Taurus a Katschberg.

A11 – tunel Karavanky. Zpoplatněný úsek se táhne od Rosentalu k hranicím se Slovinskem a usnadňuje přístup do balkánských zemí.

A13 – mýtné se platí od křižovatky Schönberg směrem do Itálie.

S16 – mýtná brána se nachází na křižovatce mezi městy Svatý Anton a Langen am Arlberg.

Možnosti platby mýtného

Řidiči si mohou vybrat z několika způsobů úhrady mýtných poplatků:

Jedna cesta: Zaplaťte za jednosměrnou nebo zpáteční cestu na stejném úseku.

Roční karta: Nabízí neomezený přístup ke zpoplatněným úsekům po dobu jednoho roku. Zákazníci, kteří si zakoupí roční dálniční známku, mají na tuto kartu výraznou slevu.

Úsekové mýto Flex: Služba umožňuje zpětnou úhradu mýtného, a to čerpáním finančních prostředků z předem založeného účtu. Tato možnost umožňuje bezproblémové cestování bez nutnosti zastavovat u mýtných bran.

Cesta vás může vyjít draho

Co se stane, když vyrazíte do Rakouska bez dálniční známky? Buď se vydáte na cestu mimo dálnici, což kvůli kopcovitému terénu může trvat nekonečně dlouho, nebo budete čelit pokutě. Okamžitá pokuta činí 120 eur, ale ve správním řízení se může částka vyšplhat až na 3 000 eur.

Znalost rozdílu mezi dálniční známkou a digitálním úsekovým mýtným je pro každého, kdo cestuje po rakouských dálnicích, zásadní. Pomocí těchto systémů se Rakousko snaží financovat údržbu své kritické infrastruktury a zároveň usnadnit efektivní a rychlejší cestování.

Zdroje: portalridice.cz, auto.cz, akromobil.cz