Kdysi sloužil komunistům k likvidaci nepohodlných osob, dnes je pozoruhodným dokladem kubistické architektury a urbanismu. Vydejte se s námi do tajů a krás Ďáblického hřbitova.

Zdroj: Youtube

Jedinečný kubistický skvost

Ďáblický hřbitov se sice nemůže pyšnit takovým věhlasem jako Karlův most nebo Staroměstský orloj, přesto se může pochlubit jedinečnou proslulostí – je jediným kubistickým hřbitovem nejen v České republice, ale i na celém světě. Původní jeho koncepce, kterou navrhl renomovaný architekt Vlastislav Hofman, nebyla nijak velkolepá. Přestože byla realizována jen část Hofmanovy vize, umělecká hodnota hřbitovní zdi a vstupní brány se dvěma kiosky zůstává nepopiratelná.

Temná historie

Kromě architektonického významu má Ďáblický hřbitov temnou historii, která se táhne různými obdobími a režimy. Hřbitov byl dlouho preferovaným pohřebištěm těch, kteří byli považováni za nepohodlné nebo nežádoucí. Zejména východní a severní část hřbitova byla nechvalně proslulá tím, že se zde pohřbívaly ostatky neznámých osob, sebevrahů a dalších lidí, kteří měli zůstat v anonymitě. Za poválečného "lidově demokratického" režimu zde našli místo posledního odpočinku i bývalí nacisté včetně K. H. Franka.

Uctění památky padlých

I přes pochmurnou historii je na Ďáblickém hřbitově jedno světlé místo. V jeho kruhovém středu totiž stojí Čestné pohřebiště jako pocta padlým během druhé světové války. Jsou zde pohřbeni jugoslávští a italští partyzáni i hrdinové Pražského povstání a připomínají nám oběti, které přinesli ve jménu svobody.

Udržitelná budoucnost

V září 2023 se Ďáblický hřbitov opět zapsal do historie, když ve svém areálu otevřel Luční hřbitov. Inovativní pohřebiště je jako první v České republice určeno pro ekologické pohřbívání, kdy jsou těla ukládána do země bez tradičních náhrobků a pomníků. Místo toho jsou zesnulí připomínáni decentními dřevěnými deskami, které vytvářejí klidnou a přirozenou atmosféru připomínající květinovou louku.

Kulturní poklad

Ďáblický hřbitov je dnes kulturní památkou, která tvoří podstatnou součást krajiny kubistické architektury a má status nemovité kulturní památky. Slouží jako připomínka složité historie Prahy a svědectví o trvalé síle umění a designu.

Ďáblický hřbitov sice nepatří mezi hlavní turistické cíle, ale nabízí jedinečnou kombinaci historie, umění a udržitelnosti, která z něj činí poutavé místo k prozkoumání. Od kubistické architektury přes temnou minulost až po inovativní ekologické pohřbívání – hřbitov stále fascinuje a vzdělává návštěvníky a nabízí pohled na stránku Prahy, která často zůstává skryta před zraky davů.

Zdroje: prahaneznama.cz, novinky.cz, kudyznudy.cz