Pravda, která se skrývá za hvězdičkovým hodnocením hotelů, je složitější než pouhá stupnice kvality a ukazuje svět, kde se očekávání a realita nemusejí vždy shodovat.

Zdroj: Youtube

Iluze univerzálnosti

Navzdory všeobecnému přesvědčení hotelový průmysl postrádá celosvětový standard pro svůj systém hodnocení hvězdičkami. Nejednotnost znamená, že pětihvězdičkový zážitek v jedné zemi nemusí odpovídat stejnému hodnocení jinde. Kritéria pro udělování hvězdiček se mohou výrazně lišit, což dává prostor pro interpretaci a někdy i zklamání. Hvězdičky, které mají symbolizovat úroveň služeb, vybavení a celkovou kvalitu, jsou subjektivnější, než se zdá.

Evropský experiment

V ambiciózním pokusu vnést do chaotického prostředí zdánlivý řád založily v roce 2010 hotelové asociace EU unii Hotelstars Union (HSU). HSU se 17 členskými zeměmi, včetně České republiky jako zakládajícího člena, se snažila sjednotit klasifikaci hotelů v rámci své jurisdikce. Systém, uznávaný ve všech členských státech, nabízí cestujícím spolehlivější měřítko toho, co mohou očekávat z hlediska kvality. Je však důležité si uvědomit, že tato klasifikace je dobrovolná a zpoplatněná, přičemž její platnost je pět let, než je vyžadováno opětovné přezkoušení.

Jednotná klasifikace se snaží získat popularitu i ve středomořských destinacích, kde stále přetrvává silná autonomie nad procesem hodnocení. Rozdíly v hodnocení hotelů tak zůstávají velké a najít rovnováhu mezi touhou po standardizované kvalitě a rozmanitostí nabídky v oblasti pohostinství bývá problematické.

Dekódování hvězd

Klasifikace HSU rozděluje hotelové zážitky do pěti kategorií, z nichž každá slibuje zvýšení kvality a služeb:

Turistická kategorie * – očekávejte základní ubytování se základním vybavením a případně společnými koupelnami.

Standardní kategorie ** – o stupeň vyšší, s vlastními koupelnami a skromnou nabídkou toaletních potřeb.

Kategorie Comfort *** – v této kategorii jsou k dispozici lépe vybavené pokoje a koupelny a také výhody jako televize, možnost výběru nápojů a každodenní pokojová služba.

Kategorie First Class**** – tato zařízení nabízejí prostornější ubytování, lepší vybavení pokojů a služby, jako je 24hodinová recepce, wellness a fitness.

Kategorie Luxury***** – vrchol hotelového luxusu, který nabízí rozsáhlé služby včetně 24hodinové pokojové služby, parkování s obsluhou a přístup k exkluzivním službám, jako jsou kosmetické služby.

Nepolapitelné označení "superior" navíc označuje hotely, které překračují očekávání své hvězdičkové kategorie a nabízejí služby a komfort, které jsou za hranicemi své klasifikace.

Nad rámec hvězdiček

Ačkoli systém hvězdiček slouží jako užitečný ukazatel v rámci konkrétních destinací, nemůže být jediným kritériem pro výběr hotelu. Zkušení cestovatelé by měli brát v úvahu i další faktory, jako jsou recenze hostů, fotografie a podrobný popis služeb. V některých případech mohou hotely ve svém marketingu používat jedinečné symboly, jako jsou delfíni nebo velbloudi, které nevypovídají o klasifikaci HSU, ale slouží jako kreativní strategie budování značky.

Zdroje: kudyznudy.cz, tn.nova.cz, novinky.cz