Tento průvodce provede léčebnou cestou, která na vás čeká v českých lázních, kde se wellness snoubí s půvabem kultury a přírody.

Františkovy Lázně: Původci lázeňství

Zdroj: Youtube

Františkovy Lázně jsou lídrem v oblasti lázeňských inovací, neboť stojí u zrodu rašelinových lázní. Historické lázeňské město, kdysi útočiště císaře Františka Josefa I., dodnes nabízí procedury v "černém zlatě" sirné železité rašeliny s využitím místních přírodních zdrojů, včetně řady minerálních pramenů a suchého vřídelního plynu. Návštěvníci zde hledají úlevu od bolestí kloubů, srdečních potíží, kožních onemocnění a neplodnosti a užívají si léčebných vlastností klidného místa.

Melodické prameny v Mariánských Lázních

Mariánské Lázně okouzlí Gorkého kolonádou a melodickou Zpívající fontánou. Město se pyšní více než 40 léčivými minerálními prameny a specializuje se mimo jiné na léčbu pohybového ústrojí, močových cest a gynekologických potíží. Využívání minerálních pramenů, léčivých plynů a peloidů dokládá snahu města využívat přírodní prostředky pro zdraví a pohodu.

Karlovy Vary: Termální svatyně

Karlovy Vary, ztělesnění lázeňského luxusu, zaujmou historickými kolonádami a pramenem Vřídlo, nejteplejším termálním pramenem v České republice. Zdejší minerální vody bohaté na prvky periodické tabulky prvků přinášejí úlevu při zažívacích potížích, problémech pohybového aparátu a látkové výměny. Procházka lázeňskými parky nebo koupel v termálních lázních poskytuje dokonalou kombinaci léčby a relaxace.

Jáchymov: Radonová revoluce

Jáchymov je držitelem titulu prvních radonových lázní na světě, kde se jedinečné vlastnosti radonu v minerální vodě využívají k léčebným účelům již od počátku 20. století. Pacienti s onemocněním kloubů a páteře, kožními chorobami, cukrovkou a dalšími chorobami zde nacházejí útěchu a uzdravení v radonových koupelích a špičkových rehabilitačních službách.

Léčivé klima Janských Lázní

Janské Lázně, které se nacházejí pod vrcholky Krkonoš, nabízejí procedury využívající termální minerální vodu a osvěžující horské klima. Malebné městečko poskytuje komplexní péči o onemocnění pohybového a dýchacího ústrojí, obezitu a neurologická onemocnění, přičemž ve svých léčebných programech klade důraz na cvičení, elektroléčbu a vodoléčbu.

Srdce středních Čech: Poděbrady

Poděbrady jsou proslulé léčbou srdečních chorob, cukrovky a onemocnění pohybového aparátu s využitím proslulé minerální vody Poděbradka. Díky uhličitým koupelím a řadě dalších procedur jsou lázně útočištěm pro ty, kteří hledají omlazení srdce i těla uprostřed krás středních Čech.

Lázně Velichovky: Ráj pro léčbu pohybového aparátu

V klidném prostředí lázní Velichovky se specializují na péči o zdraví těla se zaměřením na nemoci pohybového aparátu a pooperační rehabilitaci. Zdejší unikátní křídová rašelinná půda obohacená o uhličitan vápenatý a železo slouží jako přírodní léčebný prostředek a nabízí zábaly a koupele, které nemají v České republice obdoby. Tyto lázně jsou důkazem léčivé síly země a poskytují útočiště těm, kteří hledají fyzickou obnovu.

Lázně Losiny: Teplo a wellness v jednom

Na úpatí Hrubého Jeseníku leží Termální lázně Velké Losiny, historická svatyně známá svou sirnou termální minerální vodou. Lázeňský termální park Termály Losiny zve hosty, aby se vyhřívali v teple jeho vody, která napomáhá uvolnění svalů, pružnosti kloubů, a dokonce i zdraví pokožky. Závazek Velkých Losin k wellness se vztahuje i na vlastní řadu přírodní kosmetiky, díky níž si hosté mohou odnést kousek léčebného zážitku domů.

Priessnitzovy lázně: Průkopnická vodoléčba

Malebné Priessnitzovy léčebné lázně, které se rozkládají na svazích Studničního vrchu, jsou památníkem průkopnického ducha Vincenze Priessnitze, otce vodoléčby. Lázně využívají vitalitu horských pramenů a čerstvého vzduchu a nadále ztělesňují zakladatelovu vizi a nabízejí úlevu lidem trpícím širokou škálou onemocnění, od metabolických poruch až po duševní problémy.

Karlova Studánka: Dýchejte klidně na čistém vzduchu

Karlova Studánka, proslulá nejčistším vzduchem ve střední Evropě, je klenotem mezi horskými lázněmi. Přírodní léčivé zdroje zde přesahují rámec léčebného využití minerální vody i do samotného vzduchu, který hosté dýchají. Uprostřed klidného údolí Bílé Opavy nabízejí lázně oddech těm, kteří trpí nemocemi dýchacího a oběhového systému, a zahalují je do atmosféry čistoty a klidu.

Lázně Lednice: Léčivé vody v prostředí UNESCO

Nejmladší z českých lázní, Lednice, mají jedinečnou polohu v srdci Lednicko-valtického areálu, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Minerální voda s obsahem jódu a bromu, která se zde nachází, je balzámem na neurologické, kožní a pohybové potíže a poskytuje komplexní léčebný zážitek, který vyživuje tělo i ducha. Lázně Lednice, které nabízejí více než 80 procedur, slibují individuální cestu k wellness uprostřed krásy svého okolí.

Lázně Luhačovice: Úleva v přírodním ráji

Luhačovice, největší moravské lázně, se mohou pochlubit více než 300letým odkazem v léčbě respiračních onemocnění. Lázeňská minerální voda Vincentka je proslulá svými regeneračními účinky a nabízí přírodní lék, který je vyhledávaný po celé zemi. Luhačovice, zasazené do malebného údolí Bílých Karpat, spojují léčivou sílu přírody s elegancí parku a jedinečnou architekturou, a vytvářejí tak jedinečný lázeňský zážitek.

Teplice v Čechách: Nejstarší lázně s moderním nádechem

Teplice, nejstarší lázně ve střední Evropě, ovládají umění spojit historické wellness tradice s moderními procedurami. Teplice, proslulé svou pohybovou medicínou, využívají termální minerální vodu bohatou na minerály a radon, která poskytuje úlevu při řadě onemocnění, od bolesti kloubů až po poruchy látkové výměny. Nedávná přístavba bazénového a saunového komplexu Thermalium ještě více upevnila pověst Teplic jako předního místa pro ty, kteří hledají léčbu a relaxaci.

České lázně nabízejí více než jen procedury; poskytují cestu zpět do wellness, kde se léčivá síla přírody využívá při každé koupeli, zábalu a nádechu čerstvého vzduchu.

Lázeňská města v České republice nabízejí jedinečnou kombinaci přírodních krás, historického bohatství a léčebných procedur. Ať už hledáte úlevu od konkrétních zdravotních problémů, nebo se chcete uchýlit k relaxaci a wellness, tyto destinace nabízejí komplexní přístup k léčení a lákají návštěvníky, aby poznali transformační sílu přírodních léčivých prostředků.

Zdroje: lecebnelazne.cz, cs.wikipedia.org, e-lazne.eu