Národní park, který se nachází na ostrově Mljet v jihodalmatském souostroví, se obrátil na sociální sítě, aby o neobvyklém úkazu informoval a varoval potenciální návštěvníky před "nebezpečným tvorem".

Nečekaný návštěvník v Mljetské úžině

Zdroj: Youtube

Klidné modré vody Mljetského průlivu, průlivu ležícího pouhých 42 kilometrů od turisticky rušného Dubrovníku, se staly dějištěm mimořádného setkání s divokými zvířaty. Podle správy parku se v pondělí objevilo několik zpráv o pozorování velryby, která je v těchto částech Jaderského moře k vidění jen zřídka. O jaký druh velryby se přesně jedná, se zatím zjistit nepodařiilo.

Bezpečnost především

Národní park Mljet, který je známý svou úchvatnou krajinou a bohatou biologickou rozmanitostí, zaujímá opatrný přístup, aby zajistil bezpečnost velryby i návštěvníků parku. Pracovníci parku vyzvali veřejnost, aby se ke zvířeti za žádných okolností nepřibližovala. Zároveň požádali každého, kdo se s velrybou setká při koupání nebo plavbě na lodi, aby místo a čas pozorování okamžitě nahlásil vedení parku.

Opatření odráží rostoucí povědomí o potřebě chránit volně žijící zvířata a zároveň zajistit bezpečnost lidí. Reakce parku nejen zdůrazňuje vzácnost takové události, ale také podtrhuje důležitost odpovědného a udržitelného soužití s mořskými živočichy.

Pohled na minulé návštěvy kytovců

Nedávné pozorování velryb na Mljetu není v regionu ojedinělým případem. Jak připomíná chorvatský zpravodajský portál Index, na začátku loňského roku se u města Komiža na západním pobřeží ostrova Vis objevilo hejno velryb. Podobné události jsou připomínkou bohatého mořského života, který Jaderské moře ukrývá, a představují významné lákadlo pro milovníky divoké přírody a výzkumníky.

Důsledky pro cestovní ruch a ochranu přírody

Přítomnost velryby v Národním parku Mljet může mít pro zdejší oblast různé důsledky. Představuje sice jedinečnou příležitost pro ekoturistiku, která láká návštěvníky toužící po tom, aby byli svědky tak vzácných fenoménů divoké přírody, ale zároveň představuje výzvu pro úsilí o ochranu přírody. Pro správu parku bude klíčové vyvážit zájem návštěvníků s potřebou chránit velrybu a minimalizovat její stres.

Zdroje: news.refresher.cz, tn.nova.cz, cnn.iprima.cz