Chorvatsko v letošním roce výrazně posílilo opatření k prosazování pravidel silničního provozu a zaměřilo se na kontroly rychlosti a celkovou bezpečnost silničního provozu. Díky rozmístění desítek nových radarů vybavených kamerami chorvatské úřady sledují nejen rychlost, ale bedlivě dohlížejí i na další dopravní přestupky. Radary budou kontrolovat, zda řidiči používají mobilní telefony, zda jsou připoutáni bezpečnostními pásy a zda dodržují další pravidla bezpečnosti silničního provozu.

Zdroj: Youtube

Dříve turisté, včetně mnoha Čechů, často přehlíželi dopravní předpisy v Chorvatsku, zejména v okolí pláží, kde se na jejich dodržování příliš nehledělo. Letošní rok je to ale jinak, Chorvaté budou daleko přísnější. Maximální výše pokuty za dopravní přestupky se vyšplhala na 50 000 Kč, což odráží snahu Chorvatska o zvýšení bezpečnosti silničního provozu. Pozornost se soustředí zejména na překročení rychlosti a řízení pod vlivem alkoholu, přičemž k turistům nebudou strážci zákona nijak shovívaví.

Přísnější pravidla pro mladé řidiče

Pro mladé řidiče do 24 let platí v Chorvatsku přísnější pravidla silničního provozu. Platí pro ně snížené rychlostní limity a nižší tolerance alkoholu. Například jejich rychlostní limit je oproti starším řidičům snížen o deset kilometrů za hodinu. Cílem těchto opatření je zvýšit bezpečnost méně zkušených řidičů a snížit riziko nehod.

Zóna s vysokým rizikem pokut za překročení rychlosti

Na cestě do Chorvatska musí být cestující obzvláště opatrní v Rakousku, které je známé přísnou kontrolou rychlosti. Na některých dálničních úsecích je rychlost snížena na 100 km/h a za její překročení hrozí vysoké pokuty. Důsledné dodržování rychlosti v Rakousku nutí řidiče k ostražitosti a přísnému dodržování rychlostních limitů.

Plánujte dopředu, abyste ušetřili

Ceny pohonných hmot zaznamenaly v celé Evropě nárůst, přičemž benzin a nafta jsou ve srovnání s předchozím rokem o něco dražší. Podle analytika Borise Tomčiaka ze společnosti Finlord lze doplněním paliva před cestou do západní Evropy výrazně ušetřit. V zemích jako Německo a Itálie jsou ceny pohonných hmot výrazně vyšší kvůli zvýšené spotřební dani, přičemž rozdíly dosahují až sedmi korun na litr.

I když v Chorvatsku platí stanovené maximální ceny pohonných hmot (které jsou přibližně stejné jako v Česku), provozovatelé čerpacích stanic našli způsob, jak omezení obejít. Na mnoha čerpacích stanicích jsou běžná paliva s regulovanou cenou dostupná pouze na jednom nebo dvou stojanech, zatímco ostatní nabízejí výhradně dražší prémiová paliva, která nespadají pod cenovou regulaci. Ty mohou být až o 12 korun dražší než běžná paliva. To vám může ve výsledku výrazně zvýšit cenu za plnou nádrž.

Až se tedy budete připravovat na své letošní prázdninové cesty, informujte se o nových předpisech pro řidiče a cenách pohonných hmot v cílové zemi.

Zdroje: eprehledne.cz, idnes.cz, novinky.cz