Jedovatí hadi

Zdroj: Youtube

Mírné podnebí v Chorvatsku je pro hady ideální a několik druhů se zde vyskytuje hojně, zejména za slunečných dnů, kdy se objevují, aby lovili nebo se pářili. Z patnácti druhů, které se v Chorvatsku vyskytují, jsou tři jedovaté: zmije růžkatá, zmije evropská a zmije luční. Tyto hady lze poznat podle výrazného klikatého vzoru na hřbetě, široké hlavy, zavalitého těla a svisle rozříznutých zorniček.

V případě setkání nebo uštknutí je nezbytné zachovat klid, znehybnit postižené místo a okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Znalost jejich prostředí a chování může pomoci minimalizovat riziko nepříjemného setkání.

Černá vdova

Jeden z nejjedovatějších evropských pavouků, černá vdova, se vyskytuje v Chorvatsku, zejména na Istrii, v Primorje a Dalmácii. Kousnutí černé vdovy, kterou poznáte podle černého těla a červených skvrn, může způsobit silnou bolest, křeče, a dokonce i ochrnutí. Při kousnutí je nutná okamžitá lékařská pomoc.

Klíšťata obrovská

Klíště obrovské, Hyalomma marginatum, se vyznačuje svou velikostí a pruhovanýma nohama. Může přenášet krymsko-konžskou hemoragickou horečku, onemocnění s rychlým nástupem a vysokou úmrtností. Aby se zabránilo nákaze, je nezbytná informovanost a preventivní opatření, jako je používání repelentů proti klíšťatům a kontrola klíšťat po venkovních aktivitách.

Medúzy a sasanky

Jaderské moře je sice krásné, ale ukrývá tvory, kteří mohou představovat hrozbu. Medúzy sice nejsou obvykle smrtelně nebezpečné, ale mohou způsobit bolestivé bodnutí. Příznaky žahnutí mohou zahrnovat ostrou bolest a v závažných případech i dýchací potíže nebo mdloby. V případě závažných reakcí se doporučuje okamžitá lékařská péče.

Čtverzubec stříbropásý

V chorvatských vodách byl nedávno spatřen čtverzubec stříbropásý, jedna z nejnebezpečnějších ryb na světě. Ryba je nositelem tetrodotoxinu, silného nervového jedu. Manipulace s touto rybou nebo její konzumace může být smrtelná, proto se doporučuje mimořádná opatrnost.

Jedovatý ostnatec

Ostnatec, nejjedovatější evropská ryba, představuje značnou hrozbu zejména v červnu a červenci, kdy se přesouvá do mělkých vod, aby se rozmnožoval. Jeho jedovaté ploutve mohou způsobit silnou bolest, puchýře a další závažné příznaky. Nošení obuvi do vody a vyhýbání se rušení mořských živočichů může zabránit bolestivým setkáním.

Žraloci

Ačkoli jsou útoky žraloků v Chorvatsku mimořádně vzácné, v Jaderském moři žijí druhy jako žralok mako a velký bílý žralok. Poslední zaznamenaný útok se odehrál v roce 2008 a smrtelné incidenty jsou ještě vzácnější. Informovanost a opatrnost při koupání mohou zajistit bezpečný zážitek.

Chorvatsko zůstává relativně bezpečnou cestovatelskou destinací, je však nutné mít na paměti potenciální nebezpečí, které představují volně žijící živočichové. Informovaná opatrnost může pomoci zajistit bezpečnou a příjemnou návštěvu – od jedovatých hadů a nebezpečných pavouků až po nebezpečí v moři.

Zdroje: denik.cz, tn.nova.cz, iglanc.cz