Skokové zdražení způsobilo, že se mnoho turistů ocitlo pod náporem prudce zvýšených výdajů. Například za jídlo v restauraci nyní zaplatíte přibližně 24 eur, což je výrazně více než v loňském roce. Co se týče každodenních potravin, ušetříme tam na mase, mléčných výrobcích, vejcích, ovoci a zelenině, olejích nebo také na cigaretách.

Nahlédněte do aktuálních nákladů

Zdroj: Youtube

Podobný nárůst zaznamenaly i náklady na běžné občerstvení. Obyčejná káva nyní stojí 1,5 eura, kopeček zmrzliny 2 eura a alkoholické nápoje jako pivo a víno začínají na 1,2, respektive 4 eurech. Výraznější známky inflace lze pozorovat u plnohodnotných jídel; hamburger u stánku stojí 5,5 eura, ale v restauraci se vyšplhá na 11 eur. Celou pizzu lze nyní pořídit za 12 eur a točené pivo stojí 4,5 eura.

Navigace v dopravě

Cestování autem v Chorvatsku s sebou nese řadu finančních aspektů. Cena mýtného na dálnicích se pohybuje kolem 6 eur za 100 kilometrů a ceny pohonných hmot v hlavní sezóně zpravidla prudce rostou. V létě nejsou povinná světla pro denní svícení, což motoristům nabízí mírné pohodlí. Za zmínku stojí také ceny taxíků, které patří k nejvyšším v Evropě, což cestující, kteří mají nízký rozpočet, nasměruje k alternativám veřejné dopravy.

Silniční předpisy a základní informace

Chorvatské předpisy o bezpečnosti silničního provozu stanoví pro neprofesionální řidiče starší 24 let maximální obsah alkoholu v krvi 0,5 promile. Děti mladší 12 let nesmí sedět na předním sedadle a děti do 150 cm musí používat autosedačku nebo podsedák. Každé vozidlo musí být vybaveno výstražným trojúhelníkem, lékárničkou, tažným lanem, náhradní pneumatikou, reflexní vestou pro řidiče a sadou náhradních žárovek – opatření, která podtrhují závazek země k bezpečnosti silničního provozu.

Ekonomické hodnocení

Vzhledem k nákladům spojeným se zavedením eura musejí turisté, kteří uvažují o cestě do Chorvatska, zvážit přínosy a výdaje. Přivezení vlastních zásob potravin by mohlo některé náklady kompenzovat, otázkou však zůstává: ospravedlňují úspory strávení značného času na cestě v autě? Tato rovnováha mezi náklady a pohodlím je pro potenciální návštěvníky v roce 2024 klíčová, protože Chorvatsko se po přijetí eura nadále přizpůsobuje novému ekonomickému prostředí.

Zdroje: zpravy.aktualne.cz, medium.seznam.cz, novinky.cz