Sušárny ovoce, pozůstatek z 19. století, sloužily především k uchování švestek, jablek a hrušek na zimní měsíce. Stavby, umístěné obvykle v srdci ovocných sadů nebo za stodolami na velkých farmách, byly v ovocnářských oblastech životně důležité. Byly postaveny z dřevěných nebo zděných konstrukcí, zdobené doškovými, šindelovými nebo taškovými střechami a představovaly funkční, ale zároveň jednoduché architektonické dílo. S příchodem moderních metod konzervace však mnoho takových sušáren přestalo být využíváno nebo zchátralo.

Sen v novém pojetí

Ditina cesta se sušárnou ovoce začala v roce 2020, uprostřed samoty, kterou si vyžádal první lockdown. Toužila totiž po závanu čerstvého vzduchu a kousku přírody, a tak si se svou tehdejší přítelkyní pořídila tuto stavbu. Navzdory zarostlé zahradě a zanedbanému stavu byl potenciál její proměny v útulné útočiště jasný.

Sušárna měla bohatou historii, kdy sloužila jedné rodině při sušení švestek a bylinek. Rekonstrukce před padesáti lety již posunula její účel z čistě funkčního prostoru na útočiště pro relaxaci. Inspirována tímto odkazem se Dita po rozchodu se svou přítelkyní rozhodla, že se do čela renovace postaví samostatně. A tak začala cesta "holky od Berounky".

Vytváření pohodlí z výzev

Tváří v tvář nelehkému úkolu přeměnit zchátralou stavbu na obytný prostor se Dita pustila do renovace s vervou. Její přístup se vyznačoval vynalézavostí a praktičností. Rozhodnutí přeměnit bývalou kůlnu na dřevo v ložnici nabídlo romantické a funkční přetvoření prostoru. Instalace velkého okna posloužila nejen jako designová volba, ale také jako most k okolní přírodní kráse, který zve dovnitř.

Sdílená cesta

Ditina cesta nebyla jen fyzickou proměnou prostoru, ale také osobní odyseou, o kterou se prostřednictvím Instagramu podělila s širším publikem. Povzbuzení, kterého se jí dostalo od neznámých lidí on-line, posílilo její odhodlání a proměnilo projekt zrozený z touhy po osobním útočišti v možnost pronájmu pro ostatní, kteří hledají útěchu v přírodě.

Příběh "holky od Berounky" ukazuje potenciál tradičních struktur přizpůsobit se a prosperovat v současném kontextu. Kdysi zchátralá stavba nyní vyzařuje teplo a kouzlo a nabízí útěchu těm, kteří hledají klid od shonu moderního života.

Zdroje: holkaodberounky.cz, old.lidova-architektura.cz, samosebou.cz