Příběh začíná u muže, který okouzlen nedotčenou nádherou alpské krajiny hledal únik před ruchem městského života. Jeho představa byla jasná – útulné útočiště uprostřed horských vrcholků, základna, odkud by se mohl vydat na mnoho turistických tras, které oblast nabízí.

Jeho hledání ho zavedlo ke staré kamenné budově, která kdysi sloužila nejen jako sezónní přístřešek pro dobytek, ale zbytky rozsáhlého kamenného oblouku a starobylého krbu naznačovaly, že v minulosti sloužila také jako obydlí. Oblast, která byla ušetřena masového turismu, nabízela dokonalý prostor pro vytvoření útočiště uprostřed přírody.

Architektonická alchymie

Zdroj: Youtube

Do hry vstoupilo milánské architektonické studio ATOMAA, které dostalo za úkol vdechnout zchátralé stavbě nový život. Proměna domu Casa Cinsc pod vedením Andrey Del Pedra Pera a jeho partnerů Cesareho Galliganiho a Umberta Maje je mistrovskou ukázkou toho, jak zachovat kulturní dědictví a zároveň do něj vnést moderní prvky.

Při rekonstrukci byla pečlivě obnovena stará podoba stodoly, zpevněna její konstrukce a nově pojaty vnitřní prostory. V nové přístavbě, která je plynule propojena s původním uspořádáním, se nachází vstup a obývací pokoj, který nabízí výhled na okolní krajinu a zároveň udržuje uctivý dialog s horami.

Symfonie kamene, dřeva a světla

Exteriér domu hrdě vystavuje původní kamenné zdi, což je poklona místním architektonickým zvyklostem, zatímco interiér je útulnou enklávou modřínového a březového dřeva. Design interiéru, který se vyznačuje minimalismem a vřelostí, zahrnuje nábytek vyrobený na zakázku a inovativní využití betonu a černé pryskyřice na podlahu. Rozsáhlé využití přírodních materiálů vytváří intimní atmosféru, která je moderní a zároveň nadčasová.

Dům je posetý okny a otvory, které rámují alpskou krásu, včetně plně proskleného štítu a obloukového okna, které mísí přirozené světlo s historickými prvky stavby.

Pocta řemeslné zručnosti a přírodě

To, co Casa Cinsc odlišuje, není jen její architektonická krása, ale i ztělesnění hlubšího vztahu k půdě a její historii. Díky pečlivému výběru materiálů a zachování tradičních forem vytvořila společnost ATOMAA prostor, který ctí minulost a zároveň přijímá současnost. Projekt ukazuje možnosti soužití moderní architektury s přírodou a poskytuje návod pro udržitelný a ohleduplný rozvoj v citlivých regionech.

Zdroje: archdaily.cl, estav.cz, dismobel.es