Premiéra prvního dílu legendárního seriálu se uskutečnila 23. listopadu 1975 na Československé televizi. Jedenáctidílný komediální seriál natočil režisér František Filip, zatímco scénář napsala autorská dvojice František Vlček a Václav Pavel Borovička. Chalupáři vyprávějí příběhy bývalého kontrolora Evžena Humla, kterého skvěle ztvárnil Jiří Sovák, a jeho podnájemníka, vesnického mudrlanta Bohouše Císaře, hraného Josefem Kemrem. Společně s Jiřinou Bohdalovou vytvořili ústřední herecké trio, které zaručilo seriálu nezapomenutelný úspěch.
Višňová alias Třešňová: Změny v čase
Seriál se odehrával v malebné vesnici Třešňová, jejíž předobrazem byla skutečná obec Višňová. Tato poklidná vesnička, zasazená do krásné české krajiny, se stala díky natáčení centrem zájmu. Režisér František Filip uvedl, že volba padla na Višňovou díky malebnému kostelíku a vhodně umístěné chalupě, která nabízela potřebné zázemí pro natáčení. Atmosféra venkova a vesnický život se ideálně střetávaly s městským stylem, což bylo hlavní téma seriálu.
Před natáčením byla Višňová malou, klidnou vesnicí, kterou kromě místních znal jen málokdo. S příchodem filmařů se však vše změnilo. Místní obyvatelé se zapojili jako komparzisté a stali se součástí natáčení, čímž vesnice ožila. Seriál rychle získal obrovskou popularitu, a to vedlo k náhlému nárůstu zájmu turistů, kteří chtěli vidět místa, kde se jejich oblíbený seriál natáčel.
Turistický boom a změny ve vesnici
Po odvysílání seriálu se Višňová stala turistickou atrakcí. To přineslo do vesnice nejen nové návštěvníky, ale také změny v infrastruktuře. Místní obyvatelé začali provozovat penziony, restaurace a obchody, aby uspokojili potřeby turistů, kteří chtěli zažít atmosféru seriálu na vlastní kůži. Zájem o Višňovou a její spojení s Chalupáři však nezůstával bez následků – některé z původních staveb a míst se nevyhnuly změnám.
Co zbylo z původních míst?
Jedním z nejnavštěvovanějších míst je chalupa Evžena Humla, kde se odehrála velká část seriálového děje. Chalupa, která tehdy patřila manželům Lukšanovým, však už dnes vypadá úplně jinak. Původní dům nahradila socialistická stavba, která svou prostou estetikou kontrastuje s romantickým dojmem, jaký zanechal v seriálu. Veranda, kde se odehrály některé ikonické scény, byla přestavěna na zděnou, a slavná kadibudka, kterou miloval Bohouš, už neexistuje. Záběry z interiéru domu byly natáčeny ve filmových ateliérech v Hostivaři, takže v chalupě orchestrion nikdy nezazněl, jak si někteří fanoušci mohli myslet.
I další místa prošla změnami. Kostel, který byl vidět v seriálu, je stále na svém místě, ale jeho okolí se výrazně změnilo. Hospoda, kam chalupáři chodili na pivo, už nemá původní ráz, a kravín sukničkáře Čiháka také zmizel. Jedním z mála míst, které si zachovalo svůj původní charakter, je rybník, kam Evžen Huml chodil rybařit. Je dodnes tichým svědkem natáčení a láká fanoušky Chalupářů, kteří hledají alespoň špetku autentické atmosféry.
Zdroje: svetzeny.cz, idnes.cz, pribram.cz