Filmové plátno

Pohádka „Čertí brko“, která měla premiéru v listopadu 2018, pojednává o kouzelném brku, jež zaznamenává hříchy pro pekelný svět. Jednoho dne však přestane kvůli ohromné hříšnosti města Pytlova fungovat, což přiměje čerta Bonifáce, ztvárněného Janem Cinou, vydat se do lidské říše hledat náhradu.

Zdroj: Youtube

Jeho setkání, zejména s prohnaným krejčím Klouzkem v podání Jana Budaře, připraví půdu pro příběh plný rošťáren, kouzel a nečekané dynamiky moci v malé komunitě.

Pohádka vs. realita

Chalupa ve Stržanově, která ztvárnila Klouzkovo obydlí, byla pro film digitálně vylepšena o tyčící se hory, ačkoliv ve skutečnosti se nachází na klidném pozadí chráněné krajiny Žďárských vrchů. Zatímco v pohádce působí chalupa malebně, dnešní realita je značně odlišná.

Objekt mimo filmové kamery odhaluje krutou pravdu o zanedbání a chátrání. Střecha, která kdysi sloužila jako úkryt před přírodními živly, je dnes propadlá a stává se tichou ukázkou několika let opuštěnosti.

Ozvěny života

Chalupa, postavená z polních kamenů spojených hlínou, jejíž historie sahá až do doby vlády Marie Terezie, představuje zašlou éru venkovské architektury a soběstačného bydlení. Bývala plná života, s dřevěnými podlahami, kachlovými a plechovými kamny a živou zahradou. Byla centrem zemědělského života, žil zde dobytek a stavení vyzařovalo teplo a ducha komunity, na který pamětníci s láskou vzpomínají.

Stala se také múzou pro výtvarné umělce. Její rustikální půvab a okolní přírodní krásy uchvátily fantazii malířů, z nichž některá díla dodnes svědčí o jejím někdejším půvabu.

Ve stínu vodní nádrže

Vše se změnilo výstavbou vodní nádrže Strž, která tyto živé vzpomínky odsunula do minulosti. Chalupa, od konce 90. let 20. století nevytápěná a neobývaná, nyní nasává vlhkost z rybníka nad ní, což dále urychluje její úpadek. A tak navzdory své pohádkové historii visí budoucnost staleté stavby doslova na vlásku.

Zdroje: csfd.cz, idnes.cz, filmovamista.cz