V příběhu architektonické vynalézavosti a kreativity se architekti ze studia Mjölk pustili do odvážného projektu rekonstrukce, který nakonec vdechl zapomenuté stavbě nový život.

Když architekti z Mjölk architects vkročili do Jiřetína pod Bukovou, stáli před obrovskou výzvou. Stávající chata, obložená nevzhledným brizolitem, měla za sebou léta zanedbávání, a to jak zvenčí, tak zevnitř. Architekti se však úkolu nezalekli, ale chopili se příležitosti k inovaci a vydali se na cestu za novým pojetím identity chaty.

Umění opláštění

Jedním z nejvýraznějších aspektů proměny bylo rozhodnutí architektů obložit stávající konstrukci pláštěm z pálených prken. Opláštění nejenže chatu oživilo, ale také vneslo do jejího designu prvek jednoty a soudržnosti. Pálená prkna plynule přecházela od stěn ke střeše, obepínala dokonce i komín a vytvářela kompaktní a abstraktní estetiku, která zaujme na první pohled.

Ještě výjimečnější je, že na opalování prken se podíleli sami majitelé, což projektu vdechlo osobní nádech a pocit sounáležitosti se stavbou.

Stírání hranic

V rukou Mjölk architects přestávají slova "střecha", "zeď" a "komín" existovat jako samostatné entity. Místo toho se sbíhají a tvoří harmonický celek. Výsledkem je stavba, která působí, jako by byla vytržena z říše fantazie – přerostlá ptačí budka, ztělesnění tvůrčí vize svých tvůrců.

V kontrastu s temným, tajemným exteriérem chaty se v interiéru snoubí paleta světlých tónů. Je to prostor, který vyzařuje pohodlí a teplo. Čekají na vás dvě útulné ložnice a v srdci všeho je nádherný krb, v němž tančí plameny a praskající dřevo navozuje pocit klidu.

Hlavní budova není jediným vrcholem architektonického zázraku. Malá chalupa na pozemku ukrývá pokoj pro hosty a saunu a nabízí klidné útočiště uprostřed Jizerských hor.

Kouzlo přírody

Jak poeticky uvažují architekti: "Chalupa je útulná. Plameny ohně olizují sklo ve velkém krbu, dřevo praská a za okny se převalují polštáře bílé jizerské mlhy. Obláčky páry se ženou údolím a nad nimi prosvítají bílé skvrny svahů na Špičáku. Nejhorší počasí tady může být vlastně to nejlepší." Je to důkaz, jak může architektura souznít s přírodou a poskytnout dokonalé útočiště těm, kteří hledají útěchu v náruči hor.

Nové pojetí obytných prostor

V rámci jednoduchého a funkčního interiéru architekti provedli promyšlené úpravy. Zatímco původní obytný prostor zůstal nedotčen, prostory pro spaní byly proměněny. Chatu nyní zdobí dvě ložnice, z nichž jedna je přístupná po skrytých schodech ukrytých ve skříni, zatímco do druhé, o něco menší, se dostanete po žebříku z kuchyně. Rozmarný nádech dodává také "spací okno" naproti krbu, které nabízí útulné místo pro odpočinek nečekaných hostů.

Přeměna kdysi zchátralé socialistické chalupy v Jizerských horách v moderní mistrovské dílo architektů Mjölk je důkazem síly kreativity a inovace v architektuře. Ukazuje, že i ty nejnáročnější projekty se mohou stát příležitostí k inspiraci, jejímž výsledkem jsou prostory, které zaujmou nejen oko, ale také pečují o duši.

Zdroje: earch.cz, asb-portal.cz, marianne.cz
¨