Horynova hájenka dnes vypadá, jako by se v ní zastavil čas, nezměnila se ani po desetiletích, která uplynula od roku 1981, kdy si seriál poprvé získal srdce diváků.

Legenda mezi legendami

Zdroj: Youtube

Seriál Přátelé ze Zeleného údolí představil divákům dobrodružství městského chlapce Pavla, excentrického hajného Horyny a jejich věrného bílého chlupáče Halušky. Podmanivý seriál, který měl premiéru před více než čtyřiceti lety, se dočkal nespočtu repríz, čímž si zajistil místo nadčasové klasiky. Ivo Popek, kameraman seriálu, vzpomíná: "I když jsem natočil mnoho jiných, lepších věcí, Přátelé zeleného údolí se stali legendou." Pro Popka znamenal tento seriál začátek vynikající kariéry kameramana.

Duše seriálu

Seriál byl nezapomenutelný nejen pro své malebné prostředí, ale také pro pozoruhodné talenty, které se na něm podílely. Na Vlada Müllera, který hrál hlavní dospělou roli, vzpomíná Popek s láskou pro jeho profesionalitu a zručnost. Müller, muž mnoha talentů, byl nejen hercem, ale také vynikajícím kuchařem, který během natáčení často připravoval jídlo pro štáb. Jeho vášeň pro natáčení v přírodě a oddanost řemeslu zanechaly ve všech zúčastněných trvalý dojem.

Martin Čížek, zrzavý kudrnatý kluk z Ostravy, oživil Pavla a vstoupil do role původně určené pro jiného. Jeho houževnatost a schopnost vtělit se do postavy v náročných podmínkách ocenil režisér František Mudra. Dnes se Čížek už herectví nevěnuje a pracuje mimo světla reflektorů, přesto zůstává rozpoznatelnou postavou kultovního seriálu.

Kulturní fenomén

Vliv seriálu Přátelé zeleného údolí přesahuje dobu, ve které vznikl, a jeho prvky, jako například titulní píseň od Wykrenta-Petrova, stále rezonují u diváků. Seriál nejen oslavoval krásy přírody, ale do svého vyprávění vplétal i fikci, čímž vytvářel podmanivou směs, která oslovovala diváky všech věkových kategorií. Vlado Müller prozíravě věřil v potenciál seriálu uspět díky jeho jedinečnému přístupu k vyprávění.

S odstupem času je chata Horyny důkazem trvalé přitažlivosti "Přátel zeleného údolí". Zůstává ceněným symbolem seriálu, který vnesl do života diváků dobrodružství, vřelost a krásu přírody a zanechal nesmazatelnou stopu v televizní historii.

Zdroje: patriotmagazin.cz, fdb.cz, filmovky.cz