Jeden z nejúspěšnějších českých filmů, "Jak dostat tatínka do polepšovny" v režii Marie Poledňákové, nejenže lámal rekordy ve sledovanosti ve své době, ale diváky uchvacuje i dnes. Hlavní kulisou letního dobrodružství neposedného Vaška, jehož ztvárnil charismatický Tomáš Holý, se stala jedna z nejoblíbenějších oblastí u nás – Český ráj.

Zdroj: Youtube

Český ráj a filmaři

Český ráj se řadí mezi nejvýznamnější a nejkrásnější oblasti s bohatou koncentrací přírodních skvostů a historických památek. O jeho kráse svědčí také fakt, že se 1. března 1955 stal vůbec první chráněnou krajinnou oblastí tehdejšího Československa.

Patří mezi nejoblíbenější turistické oblasti a zároveň se řadí mezi nejčastěji vyhledávané filmové destinace v Čechách. Oblast posloužila jako kulisa pro řadu oblíbených pohádek, jako jsou Princ Bajaja, Lotrando a Zubejda, Dešťová víla, a také pro filmy jako Přijela k nám pouť a Jára Cimrman ležící, spící. Nezapomenutelné scény z komedie Jak dostat tatínka do polepšovny také ožily právě v tomto kouzelném prostředí.

Legendární chalupa

Ikonická chalupa, kde Vašek a jeho rodina trávili své rozmarné prázdniny, leží zhruba 90 kilometrů severovýchodně od Prahy v části obce Dobšice zvané "Kouty". Navzdory plynoucímu času zůstává podstata chalupy z velké části nezměněna, došlo jen k minimálním úpravám. Nová střecha a dřevěný přístřešek chalupu nepřipravily o původní kouzlo. Za zmínku stojí také lavička, která se objevila ve scéně s herečkou Preissovou, a i 45 let po natáčení je stále na stejném místě.

Zatímco exteriéry chalupy dodaly filmu autentičnost, interiéry byly pečlivě rekonstruovány ve vyhlášených barrandovských ateliérech.

Stálice české kinematografie

Přetrvávající odkaz filmu podtrhuje úspěch na Mezinárodním filmovém festivalu v Monte Carlu v roce 1979 a působivé 87procentní hodnocení uživatelů na ČSFD, které jej označuje za špičku v historii česko-slovenské kinematografie. Příběh "Jak dostat tatínka do polepšovny" a jeho zasazení do prostředí dědečkovy chalupy zůstává ceněným kulturním dědictvím, které nám připomíná neutuchající sílu vyprávění a krásu české krajiny.

Zdroje: filmovamista.cz, 1.pluska.sk, zivotvcesku.cz