Film s tehdy ještě neznámým Luďkem Sobotou v hlavní roli a hvězdným hereckým ansámblem populárních dobových herců těší diváky již několik desetiletí. Věděli jste, že fiktivní vesnice Chvojkovice, která ve filmu vystupuje, byly ve skutečnosti obce Oslov a Jickovice? Vydejme se na výlet do Písku, kde stojí krásně zrekonstruovaná chalupa, která je skutečným svědkem filmové historie.

Zatímco některá místa lze snadno identifikovat, jiná představují výzvu, takže jejich vypátrání je dobrodružstvím samo o sobě.

Zdroj: Youtube

Enigmatický nákup kondiciogramu

Film začíná památnou scénou, kdy František Koudelka kupuje svůj kondiciogram. Tato sekvence se natáčela v obci Oslov v píseckém okresu. Svérázný počítač na korbě nákladního auta byl umístěn poblíž místního kostela svatého Linharta.

Kostel, který si v komedii zahraje epizodní roli, pochází ze stejného roku jako univerzita založená Karlem IV., tedy roku 1348. Původně gotická stavba utrpěla zkázu během husitských válek, ale následně byla rozšířena, v roce 1778 přestavěna a o 140 let později opravena.

Zajímavostí je, že název filmu "Jáchyme, hoď ho do stroje" byl inspirován skutečným panem Jáchymem, který měl kdysi na stejném místě obchod. Obchod však mezitím odvál čas.

Oslov v průběhu věků

Díky natáčení v Oslově se ve filmu objevilo několik místních obyvatel, kteří pracovali v JZD (Zemědělské výrobní družstvo). Filmaři trvali na autenticitě a požadovali, aby pracovníci družstva nosili skutečný pracovní oděv. Dnes na místě natáčení stále funguje výrobní a obchodní družstvo Oslov, jehož dvůr nyní zdobí traktory.

Rodinný dům v Jickovicích

Rodinný dům Františka Koudelky, který se objevuje ve scénách, kdy odjíždí do Prahy, a v závěrečných okamžicích filmu, kdy rodina dostává novou Tatru 603 (která vzápětí mizí v rybníku), se nachází v obci Jickovice, rovněž na Písecku. Rybník v centru obce zůstává dojemnou připomínkou natáčení filmu před pětatřiceti lety.

Půvabná chalupa, kde Koudelka bydlel se svými třemi dětmi a těhotnou láskou Blankou, stojí hrdě dodnes. Zatímco chalupa zůstává pozoruhodně podobná své podobě z filmu "Jáchyme, hoď ho do stroje", plynule do ní byla zakomponována nová přístavba v podobě garáže.

Ikonická místa natáčení

V obci Hodětice se natáčela scéna s traktorem, který zapomene zabrzdit, což má za následek komické neštěstí u Dvorského rybníka.

Dále se film může pochlubit scénami z hlavního nádraží v Praze a dramatickou konfrontací docenta Chocholouška s jeho zřízenci na zámku Štiřín, který se nachází v okrese Praha-východ.

Jak čas běží, filmová historie České republiky přetrvává a film "Jáchyme, hoď ho do stroje" je ceněnou kapitolou tohoto odkazu. Vesničky a pamětihodnosti, díky nimž slavná komedie ožila, se sice proměnily, ale jejich spojení s neutuchajícím humorem filmu zůstává nepřerušeno. Dnes tato místa nabízejí nostalgickou cestu každému, kdo se chce vrátit do světa Františka Koudelky a jeho nezapomenutelných dobrodružství.

Zdroje: radicestujeme.eu, filmovamista.cz, prachaticky.denik.cz