Výběr trasy: Z Prahy na nedotčené pláže

Nejjednodušší trasa pro ty, kteří odjíždějí z Prahy, zahrnuje cestu přes Rakousko a Slovinsko. V závislosti na konkrétním cíli může trasa zahrnovat města jako Vídeň, Štýrský Hradec a Maribor, kde se mýtné tunely výrazně nevyskytují. Zajištění dálničních známek pro Rakousko a Slovinsko je však povinné.

Pro ty, kteří se raději vyhýbají dálnicím, nabízí malebnou alternativu objížďka přes Slovensko a Maďarsko přes města jako Bratislava, Mosonmagyaróvár a Szombathely. Tato trasa je výhodná pro ty, kteří se chtějí zcela vyhnout dálničním poplatkům, i když může prodloužit dobu cesty.

Nákup dálničních známek a náklady na rok 2024

Od roku 2024 se systém dálničních známek dočkal významných aktualizací, zejména Rakousko a Maďarsko zavedly jednodenní dálniční známky – ideální pro krátké tranzity. Zde je rozpis aktuálních sazeb:

Rakousko: Nová jednodenní dálniční známka stojí 8,60 eur (cca 215 Kč), desetidenní 11,50 eur (cca 290 Kč).

Slovensko: Cena desetidenní dálniční známky zůstává na stejné úrovni 12 eur (cca 300 Kč).

Maďarsko: V Maďarsku si můžete vybrat jednodenní známku za 5150 forintů (cca 325 Kč) nebo desetidenní známku za 6400 forintů (cca 405 Kč).

Slovinsko: Sedmidenní dálniční známka je k dispozici za 16 eur (cca 400 Kč).

Tyto dálniční známky lze pohodlně zakoupit on-line, což usnadňuje přípravu před cestou.

Chorvatský mýtný systém

Na rozdíl od svých sousedů využívá Chorvatsko mýtný systém založený na délce použité dálnice a typu vozidla. U osobních automobilů se průměrná cena pohybuje kolem 6 eur za 100 km. Je nezbytné se předem rozhodnout, zda budete platit v hotovosti, nebo kartou. Na konci roku 2024 má být navíc zahájeno testování nového elektronického mýtného systému, který slibuje další zefektivnění celého procesu.

Nejlepší časy pro cestování

Načasování odjezdu může výrazně ovlivnit komfort vaší cesty. V okolí velkých měst, jako je Vídeň, je vhodné vyhnout se ranní špičce. Stejně tak volba méně přetížených tras, jako je například trasa přes Dolní Dvůr, která obchází frekventovanou dálnici D1, může přispět k pohodovější jízdě, ačkoli v Rakousku zahrnuje zpoplatněné tunely.

Míříte na sever? Zvažte nejkratší trasu na Istrii

Pro cestovatele mířící do severního Chorvatska, například do oblasti Istrie, vede nejrychlejší cesta z Prahy přes Salzburg, Villach a Lublaň. Tato trasa sice zahrnuje zpoplatněné tunely jako Tauern a Karawanken, ale nabízí rychlý přejezd k moři.

Pečlivým výběrem trasy, znalostí podmínek dálničních známek a mýtného a naplánováním času odjezdu si můžete zajistit bezproblémovou cestu do Chorvatska. Po zvládnutí všech příprav se můžete soustředit na vychutnávání malebné jízdy a krásných destinací, které na vás čekají. Šťastnou cestu!

Zdroje: blesk.cz, e15.cz, reflex.cz