Československá filmová klasika má v srdcích mnoha diváků zvláštní místo. Každoročně se vracíme k těmto filmům, které milujeme, ať už pro jejich unikátní český humor, nepřekonatelné hlášky nebo prostě pro jejich nezaměnitelný šarm. Pro mnohé z nás jsou tyto snímky součástí naší kultury a dědictví. Níže vám přinášíme několik filmů, které jsou považovány za české poklady.

Jáchyme, hoď ho do stroje

Zdroj: Youtube

Režisér Oldřich Lipský a scenáristé Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák stvořili komediální šperk, který má ve světě české kinematografie zvláštní místo. Hlavním hrdinou je roztržitý automechanik František Koudelka, kterého brilantně ztvárnil Luděk Sobota. Vůbec nejvíce se zapsaly hlášky jako „Slezte z toho lustru Donalde, vidím vás,“ nebo „Nebudem se pouštět do žádných větších akcí.” Po jejich vyslovení si každý milovník přehraje část filmu, kdy hláška zazněla. Film je plný humoru, absurdity a nezapomenutelných situací, které se staly kultovními pro české publikum.

S tebou mě baví svět

Režisérka Marie Poledňáková natočila komedii, která byla později vyhlášena českou komedií století. Hlavními postavami jsou tři tatínci – lékař Albert Horák (Július Satinský), dirigent Michal Adámek (Václav Postránecký) a zvukař Pepa Bednář (Pavel Nový). Tito tři pánové se vydávají na dovolenou do Beskyd, avšak ne podle jejich plánu pánské jízdy. Plány jim překazí jejich manželky, které je posílají i se všemi svými dětmi. Film je plný zábavy, dojemných chvil a skvělého českého humoru.

Limonádový Joe aneb Koňská opera

Režisér Oldřich Lipský vytvořil osobitou parodii westernu na motivy knihy Jiřího Brdečky. Hlavní postavou je pistolník Limonádový Joe, který pije pouze Kolalokovu limonádu, ztvárňuje jej Karel Fiala. Proti němu stojí zločinec, jehož hraje Miloš Kopecký. Film je nejen plný vtipu, ale také fantastických písní, které si snad každý pamatuje.

Tajemství hradu v Karpatech

Film režiséra Oldřicha Lipského volně inspirovaný Julesem Vernem je zároveň jedním z nejvíce hláškami nabitých filmů. Hlavní role zde ztvárnil Michal Dočolomanský jako hrabě Felix Teleke z Tölökö a Miloš Kopecký jako baron Robert Gorc z Gorceny. Tajemství hradu v Karpatech je unikátní tím, že pro něj byl vytvořen vlastní jazyk pro karpatský folklór, což přidává filmu na originalitě. Především poslední filmová hláška „… a z Čoortova hrádu nezbylo ani zblo“ přidává na osobitosti celého snímku.

Dědictví aneb Kurvahošigutntág

Režisérka Věra Chytilová zachytila na plátně jedinečnou komicko-satirickou atmosféru porevoluční doby. Snímek Dědictví aneb Kurvahošigutentág má nezaměnitelný humor. V hlavní roli se objevuje Bolek Polívka jako lesní dělník z Moravy Bohumil Stejskal, který zdědí neobyčejné jmění, a stane se tak přes noc milionářem. Film je plný absurdity a vtipu a zobrazuje dobu překotných společenských změn 90. let.

Tyto a další filmy jsou nejen součástí české filmové historie, ale také našeho kulturního dědictví. Jejich specifický humor a nezapomenutelné hlášky jsou milovány a často citovány. Humor československých filmů je pro nás typický, což může pro cizince občas představovat výzvu při překladu, ale zároveň je to přesně ten druh humoru, který nás baví. Česká kinematografie má díky nim své nezaměnitelné místo ve světě filmu.

A jaké československé klasiky jsou ty vaše nejoblíbenější? Schválně, jestli jsme se kvízem trefili do vašeho vkusu. Ověřte si, jak dobře znáte české legendární snímky.

Kvíz pro milovníky filmů: „Irenko, vrať sa! Já ťa budu mít rád i bez peněz!”Jak dobře znáte československé filmy?

Díky za to, že sis vyzkoušel náš kvíz. Doufáme, že ses něco nového dozvěděl a bavilo tě to. Nezapomeň se podělit o svůj výsledek s přáteli!

Zdroje: denik.cz, kinobox.cz, prozeny.cz