Skryté klenoty, zahalené do zeleně a ozvěny historie, čekají na cestovatele, kteří hledají útěchu a krásu stejnou měrou. Vydejme se na cestu za poznáním pěti z těchto nerušených rájů, kde je samota zaručena.

Zaniklé vesnice Českého lesa

Zdroj: Youtube

Vyrazit můžete do mystické říše Českého lesa, kde se uprostřed zbytků zaniklých vesnic zastavil čas. Od pečlivě udržovaného hřbitova na Pleši až po zříceninu zámku Zahájí jsou tato místa skrytými klenoty. Region, kdysi izolovaný za železnou oponou, dnes nabízí labyrint stezek ideální pro turisty hledající samotu. Je to místo, kde můžete šlapat až k obzoru a nechat svět za sebou.

Pozorování hvězd na Manětínsku

Další cesta nás zavede do přírodního parku Manětínská, kde závoj tmy odhaluje nebeské divy nad námi. Daleko od záře městských světel se ponořte do nádhery noční oblohy, kde se Mléčná dráha táhne jako nebeská dálnice napříč oblohou. Projděte se bývalým vojenským cvičištěm, které nyní znovu získala příroda, oddejte se objetí samoty pod třpytivou hvězdnou oblohou, a vytvořte si vzpomínky, které vám zůstanou na celý život.

Zapomenuté stezky Novohradských hor

Na jižním okraji Čech, při hranicích s Rakouskem, leží Novohradské hory, kraj, kde jako by se zastavil čas. Staré sady a uličky tu vedou ke zbytkům zaniklých vesnic. Je to místo daleko od vyšlapaných cest, kde se můžete toulat celé hodiny, aniž byste potkali živáčka. Ikonická místa, jako jsou ruiny bývalého hostince a klidný Kapelníkův rybník, jsou přístupná jen těm, kteří jsou ochotni vydat se mimo značené cesty. Je to objevování samoty a historie zabalené do náruče přírody.

Rychlebské hory: Zdolávání vrcholů

Pro ty, kteří si libují v náročných horských stezkách, nabízejí Rychlebské hory jedinečný zážitek. Po hlavním hřebeni, který kopíruje česko-polskou hranici, mohou dobrodruzi prozkoumávat srdce přírody. Od rozhledny na Borůvkové hoře až po nejvyšší vrchol Smrk je cesta plná úchvatných výhledů a nedotčené divočiny. Díky samoobslužným lesním barům a odlehlým stezkám je to dobrodružství, které odmění odvážné krásou a klidem.

Odlehlá nádhera Javorníků

Javorníky, méně známé pohoří, slibují samotu a nádherné výhledy. Od průsmyku, který odděluje Bílé Karpaty od Javorníků, se můžete vydat na trek do odlehlých, turisty zřídka navštěvovaných oblastí. Cesta vás zavede přes rozhledny podél moravsko-slovenské hranice a na nejvyšší vrcholy pohoří. Je to místo, kde se vytrácí ruch světa a zůstává jen šumění větru a krása krajiny.

Ve světě, kde je samota vzácným zbožím, nabízejí tyto skryté ráje útočiště pro duši a pohled na nezkrotnou krásu České republiky. Sbalte si tedy kufry, nechte davy za sebou a vydejte se na objevitelskou cestu do srdce neobjevené krajiny. Vždyť někdy jsou nejlepší dobrodružství ta, která nás zavedou mimo vyšlapané cesty a do náruče neznáma.

Zdroje: medium.seznam.cz, vyvolej.to, forbes.cz