Jedinečný biotop, který se rozprostírá na 5,5 kilometrech podél železniční trati, nabízí surrealistický zážitek, který vás přenese do světa připomínajícího saharskou poušť, doplněný o zajímavá setkání s divokou přírodou.

Botanická říše divů

Zdroj: Youtube

Národní přírodní rezervace Váté písky je důkazem zázraků přírody. Pyšní se otevřeným písečným společenstvem se specifickou skladbou rostlinných a živočišných druhů, které se jinde v České republice vyskytují jen zřídka. To, co činí místo skutečně pozoruhodným, je soužití rozmanitých ekosystémů na jeho hranicích.

Původně byla oblast porostlá dubovými porosty, ale na konci 19. století zde byly vysázeny borové lesy, aby se bojovalo proti vnikajícím pohyblivým pískům, které ohrožovaly okolní pole. Dnes zde najdete bohatou mozaiku pískomilných rostlin a živočichů, kteří.

Milovníky ptáků potěší, když nad písčitým terénem spatří vznášet se skřivany, dudky chocholaté a kuny. Řídkou vegetaci zdobí suchomilné mechy a lišejníky, které vytvářejí v písku jedinečný mikrokosmos. Byly zde také objeveny vzácné druhy brouků pancéřníčků, které zvyšují ekologický význam oblasti.

Neobvyklá setkání

Jedním z aspektů Vátých písků je přítomnost zajímavého hmyzu. V tomto nepravděpodobném prostředí lze spatřit kudlanky nábožné, které se vyznačují nápadným vzhledem a ladnými pohyby. Kromě toho je písečná krajina domovem několika desítek druhů pavouků, z nichž každý je přizpůsoben drsným podmínkám písečného ráje.

Záhadný původ písku

Původ Vátých písků je mezi vědci i milovníky přírody předmětem diskusí. Někteří se domnívají, že větrem bičované písky jsou pozůstatkem doby ledové, který zde uložily silné větry. Pravda se však skrývá v sedimentech řeky Moravy. Tyto sedimenty byly postupem času z řeky odnášeny a hromadily se ve vrstvě písku, která místy dosahuje hloubky až 30 metrů.

Průzkum naučné stezky Váté písky

Kdo touží prozkoumat zdejší jedinečný přírodní zázrak, je ideálním výchozím bodem naučná stezka Váté písky. Stezka začíná a končí nedaleko bzeneckého vlakového nádraží a zavede vás na poutavou cestu historií a ekologií této oblasti.

Stezka se šesti zastávkami seznamuje návštěvníky se zásadami lesního hospodaření, pěstováním borovice a postupem těžby písku. Během putování po stezce projdete borovými a písečnými lesy, projdete Rohanskou alejí, stanete se svědky výrazných navátých písků podél železniční trati a dorazíte na okraj lomu.

Poté se vydejte zpět po svých stopách a můžete se rozhodnout pro okružní cestu po modré značce, která vám umožní poznat druhou stranu lesa. Celková délka trasy je přibližně 8 kilometrů, což z ní činí zvládnutelné dobrodružství pro milovníky přírody všech úrovní. Váté písky, Moravská Sahara, jsou důkazem pozoruhodné rozmanitosti krajiny, kterou lze v České republice nalézt.

Zdroje: obeccasy.cz, naucne-stezky.cz,vyslapy.cz