Černá Hora je balkánská země, která se táhne od jednoho konce pobřeží k druhému v délce necelých 100 km. Nabízí na kompaktním území rozmanitou krajinu od impozantních hor až po klidné pobřežní vody. Jedinečná kombinace přírodního bohatství a kulturního dědictví z něj činí ráj pro objevitele, kteří hledají dobrodružství i klid.

Mladý národ s bohatou minulostí

Zdroj: Youtube

Černá Hora s přibližně 620 000 obyvateli, která je oficiálně považována za jednu z nejmladších zemí Evropy, vznikla po rozpadu Srbska a Černé Hory v roce 2006. Její historie však sahá mnohem dále do minulosti a byla silně ovlivněna různými říšemi, včetně Benátské republiky, která regionu propůjčila název "Černá ora".

Jedinečné unikáty

Přírodní krajina Černé Hory nabízí množství unikátů:

Řeka Bojana: Jediná řeka na světě, která kvůli nerovnému terénu teče oběma směry.

Crkvice: Obec známá jako nejdeštivější místo v Evropě, kde ročně spadne v průměru 4626 mm srážek.

Kaňon Tary: Vápencový zázrak, nejhlubší kaňon v Evropě a druhý nejhlubší na světě, má průměrnou hloubku 1 100 m a místy dosahuje až 1 300 m, což mu vyneslo přezdívku "Colorado starého kontinentu".

Vinice Plantaže: Je to největší celistvá vinice v Evropě, která se rozkládá na ploše přibližně 2 500 hektarů.

Viadukt Mala Rijeka: Celkem 200 metrů vysoký a 498 metrů dlouhý železniční most je nejvyšším evropským železničním mostem a zároveň moderním architektonickým dílem.

V Černé hoře se samozřejmě nachází mnohem více zajímavostí.

Národní parky: Strážci přírody

Černá Hora je rájem pro milovníky přírody, neboť se zde nachází pět národních parků, které pokrývají desetinu rozlohy země. Tyto parky jsou důkazem odhodlání Černé Hory chránit své přírodní krásy:

Durmitor: Od roku 1980 je zapsán na seznamu světového přírodního dědictví UNESCO a nachází se v něm vápencové pohoří Durmitor. Povodí řeky Tary je chráněnou biosférickou rezervací.

Biogradska Gora: V tomto parku se nachází jeden ze tří zbývajících pralesů v Evropě a jeho součástí je i ohromující Biogradské ledovcové jezero.

Skadarské jezero: Největší balkánské jezero na hranicích s Albánií, známé svou ptačí rezervací, kde žije více než 270 druhů ptáků, včetně posledních evropských pelikánů.

Lovćen: V tomto parku, který se nachází v Dinárských horách, odpočívá černohorská ikona Petr II. Petrovič Njegoš.

Prokletije: Divoký a drsný horský masiv, známý také jako albánské Alpy, je výzvou pro horolezce.

Kotor: Středověký klenot

Starobylé město Kotor, další památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, je zázrakem středověké architektury a historie. Kotorské labyrinty uliček a historických budov, které jsou obehnány impozantními kamennými zdmi, vyprávějí o bohaté námořní minulosti a nezlomném duchu města.

Okouzlující Kotorský záliv

Boka Kotorská neboli Kotorský záliv je ohromující přírodní zázrak, často označovaný jako nejjižnější fjord Evropy. Malebný záliv je směsicí vysokých hor a hlubokých vod a nabízí jedny z nejmalebnějších výhledů na Jadranu.

Půvab pobřeží: Bar a Budva

Pobřeží Černé Hory lemují půvabná města jako Bar a Budva. Bar s živou pobřežní promenádou a starobylými ruinami města Stari Bar nabízí pohled do bouřlivé historie země. Budva, známá svým středověkým městem, písečnými plážemi a rušným nočním životem, je tepajícím srdcem černohorského cestovního ruchu.

Ikonický ostrůvek Sveti Stefan

Malebný ostrůvek Sveti Stefan, opevněná vesnice proměněná v luxusní letovisko, ztělesňuje kombinaci historického šarmu a moderního luxusu Černé Hory. Kultovní místo láká návštěvníky z celého světa, které přitahují jeho exkluzivní pláže a nádherný výhled na Jadran.

Dobrodružství a klid

Černá Hora se svými podmanivými kontrasty a rozmanitými atrakcemi je důkazem krásy a odolnosti Balkánu. Ať už jde o hluboké kaňony, historická města nebo klidné vody Jadranu, Černá Hora nabízí jedinečnou cestu časem a přírodou. Pro každého, kdo hledá destinaci, která spojuje dobrodružství s klidem, je Černá Hora lákavá.

Zdroje: idnes.cz, cnn.iprima.cz, ceske-novinky.cz