Bunkr Bratronice je klíčovou součástí Pražské čáry, sítě opevnění, která měla za druhé světové války chránit české hlavní město před případnou invazí. Tyto bunkry, strategicky rozmístěné tak, aby zachytily a ztížily postup německých vojsk, hrály klíčovou roli při ochraně pražského perimetru a získávaly obráncům čas na další taktizování.

Zdroj: Youtube

Vzácný evropský zázrak

Bunkr Bratronice se odlišuje nejen svým účelem, ale i zvláštním umístěním. Stavba, důmyslně začleněná pod silnici, je v dějinách evropského opevnění raritou. Stropem bunkru je samotná silnice s vchody a průlezy rafinovaně skrytými po obou stranách.

Boj s přírodou a časem

Stavba atypického zákopu čelila výzvám, které přesahovaly hrozbu vojenského nasazení. Blízkost Loděnického potoka znamenala, že se stavitelé museli potýkat s průnikem vody, což si vyžádalo odčerpávání vody a použití speciálních izolačních technik.

Stěny bunkru vypovídají o očekávaném konfliktu; jedna strana se pyšní tloušťkou 80 cm, aby odolala ostřelování, zatímco druhá si zachovává standardní odolnost se stěnou o tloušťce 60 cm. O strategickém významu bunkru a prozíravosti jeho tvůrců svědčí i to, že vchod byl zpevněn protipovodňovou šachtou, která chrání před rizikem zaplavení oblasti.

Tichý svědek válečného běsnění

Navzdory své robustní konstrukci nebyl bunkr imunní vůči válečnému pustošení. V červnu 1939 se němečtí okupanti zaměřili na vnější obranu Prahy a ve snaze ji narušit způsobili objektu A-4/51 značné škody. Snaha o zachování silnice nad ním vedla k tomu, že bunkr byl zasypán sutí a uzavřen betonem.

Oživení zapomenutého strážce

Z velké části zapomenutý bunkr zůstal zapečetěný až do roku 1992, kdy obětaví nadšenci z Klubu vojenské historie vdechli historické památce nový život. Po sedmi letech náročných restaurátorských prací, které komplikovaly úniky vody, byl bunkr konečně zpřístupněn veřejnosti. Dnes představuje vzácný pohled do minulosti a jeho provozní nároky omezují jeho otevření na pouhých šest dní v roce.

Pozvánka na návrat v čase

Pro ty, které zajímají skryté aspekty historie, otevírá bunkr Bratronice své brány v roce 2024 ve vybraných dnech: 25. května, 22. června, 27. července, 14. září a 28. října od 10:30 do 17:00 hodin. Každý návštěvní den nabízí jedinečnou příležitost prohlédnout si inženýrský zázrak, bunkr ukrytý pod silnicí, který byl kdysi připraven chránit Prahu před pochodem útočníků.

Zdroje: codyprint.cz, kudyznudy.cz, .toulejse.cz