Pozoruhodné ledové útvary, kdysi skrytý poklad, který obdivovali bohatí Němci za první republiky, se od té doby staly ohromující atrakcí pro dobrodruhy i milovníky přírody. Zveme vás na cestu touto podmanivou zimní říší divů, kde na vás čekají barevné ledové kaskády.

Zdroj: Youtube

Brtnické ledopády

Brtnické ledopády, které se nacházejí mezi Mikulášovicemi a Vlčí horou, jsou důkazem tvořivosti přírody. Na rozdíl od tradičních zamrzlých vodopádů vznikají tyto ledopády postupným prouděním vody z tajícího sněhu. Jak voda klesá po hraně pískovcových skal, zamrzá do mohutných rampouchů. Pro jejich vznik je rozhodující souhra mrazu a tání sněhu, protože postupné mrznutí zajišťuje ledopádům stálý přísun vody.

Umění přírody

Ledopády jsou skutečně jedinečné tím, že je zdobí ohromující škála barev. Jak voda odplavuje půdu, železité a křemičité písky, ledopády se mění v okouzlující paletu žluté, zelené, hnědé a dokonce i černé. V závislosti na rychlosti růstu ledu se barvy mění od sytých a zářivých po světlejší a tlumenější. Je to pohled, který návštěvníky zanechává v úžasu nad zázraky přírody.

Průzkum ledopádů

Návštěvníci ledopádů mají možnost prozkoumat více než deset různých ledových kaskád, z nichž každá má své vlastní jméno a charakter. Dobrodružství začíná na vlakovém nádraží v Brtníkách, odkud se můžete vydat po červené turistické značce do obce Brtníky. Odtud vás zelená Horní stezka provede lesní cestou, na které jsou umístěny značky označující cestu k jednotlivým ledopádům. Správa Chráněné krajinné oblasti Českosaské Švýcarsko tyto stezky pečlivě udržuje a značí.

Při putování narazíte na ledopády s kouzelnými názvy jako Velká a Malá kaskáda, Opona, Konírna, Betlém, Varhany a Vlčí stěna, která je vysoká úctyhodné 2 metry a široká 30 metrů.

Klenotem Brtnických ledopádů je Velký ledový sloup, který je tak velkolepý, že návštěvníci v jeho přítomnosti ztratí řeč. Led zde nabývá úchvatné škály barev od čistě bílé až po sytě hnědou.

Upozornění pro dobrodruhy

Přestože Brtnické ledopády nabízejí úchvatný zážitek, návštěvníci by měli dbát zvýšené opatrnosti, zejména za bouřky nebo vyšších teplot. Hrozí nebezpečí pádu obřích rampouchů nebo zřícení velkých kusů ledu. Bezpečnost by měla být při objevování tohoto přírodního divu vždy na prvním místě.

Brtnické ledopády jsou českým zázrakem, svědectvím o neustále se měnící kráse přírody. Zimní ráj, kdysi tajemství obdivované smetánkou, je nyní otevřen všem, kteří ho mohou prozkoumat a obdivovat jeho úchvatnou krásu. Pokud tedy hledáte jedinečné dobrodružství v zimní krajině, vydejte se do Brtníků a zažijte kouzlo Brtnických ledopádů, kde skrze zamrzlé barevné kaskády září umělost přírody. Nenechte si ujít příležitost stát se svědky pozoruhodného divu České republiky.

Zdroje: ceskesvycarsko.cz, kudyznudy.cz, turisticky-magazin.cz