Přestože jsou ikonickým prvkem skotské historické krajiny, pravý účel obřích kulatých pevností z doby kamenné zůstává hádankou, která čeká na rozluštění.

Zdroj: Youtube

Původ brochů

Přibližně před 2 000 lety zahájily starověké kmeny ve Skotsku monumentální podnik. Těžily místní kámen a pustily se do stavby kolosálních pravěkých staveb se zdmi silnými neuvěřitelných 5 metrů a tyčícími se do výšky až 13 metrů. Kruhové stavby se suchými stěnami, známé jako brochs, jsou ve Skotsku jedinečné a archeology po staletí mátly.

Skrytá síť

K dnešnímu dni vědci identifikovali 100 až 500 míst, kde jsou broche roztroušeny po celém Skotsku. Největší koncentrace se nachází v severních hrabstvích Caithness a Sutherland a na Severních ostrovech. Věžovité stavby se staly symboly Skotské vysočiny a jsou němými svědky dávných časů.

Přehodnocení jejich účelu

Tradičně byly broche považovány za citadely místních náčelníků, opevnění postavená na ochranu před vnějšími hrozbami. Nedávné archeologické vykopávky však tuto zažitou představu zpochybnily a odborníci navrhli alternativní teorii – brochy mohly sloužit především jako obytné stavby, nikoliv jako čistě obranné pevnosti.

Odhalení tajemství

Záhadné stavby zaujaly ambiciózní iniciativu známou jako "Caithness Broch Project", která se rozhodla odhalit tajemství starobylých kamenných zázraků. Jejich odvážný cíl? Zrekonstruovat od základů broch v plném rozsahu za použití tradičních metod a technik, které používaly kmeny doby železné, a jeho cílem je objasnit jejich roli ve starověké společnosti na Vysočině.

Kromě snahy o poznání usiluje projekt Caithness Broch Project o vytvoření moderní atrakce, která vzdává hold bohaté skotské historii. Architekti doufají, že vzkříšením broch s využitím starobylých stavebních technik nabídnou návštěvníkům hmatatelné spojení s minulostí.

Záhada obřích kruhových pevností skotské doby kamenné sice přetrvává, ale úsilí, jako je projekt Caithness Broch, nás přibližuje k odhalení jejich tajemství. Když nahlédneme do minulosti optikou starobylých staveb, vydáme se na objevitelskou cestu, na níž se protne minulost se současností.

Zdroje: en.wikipedia.org, visitscotland.com, ancientpages.com