Když odlupujeme vrstvy minulosti Brd, objevujeme příběh nejen o vojenské strategii a konfliktu, ale také o lidské odolnosti a snaze o porozumění.

Zdroj: Youtube

Vojenský odkaz Brd

Oblast Brd, kdysi známá jako Vojenský výcvikový prostor Jince, se rozkládá v pohoří Střední Brdy a pokrývá rozsáhlé území, které v průběhu desetiletí sloužilo mnoha vojenským funkcím. Rozkládá se na ploše 260,08 km² a přibližně 90 % oblasti bylo zalesněno, zbytek byl využíván pro vojenská cvičení, včetně specializovaných dělostřeleckých a leteckých střelnic.

Zřízení vojenského pásma v roce 1926 Československou republikou, navzdory odporu místních obcí a některých umělců, znamenalo počátek přeměny Brd na odloučené vojenské území.

Druhá světová válka zintenzivnila využívání oblasti, německá armáda rozšířila vojenské pásmo a zavedla úplný zákaz. Vystěhovalcům však bylo po válce umožněno vrátit se a využití areálu pokračovalo, i když s omezením přístupu veřejnosti v různých obdobích, až do jeho zrušení v roce 2016.

Odhalování tajemství pod povrchem

Likvidace vojenského prostoru Brdy poodhrnula oponu nad řadou podzemních staveb, z nichž účel některých dosud nebyl zcela objasněn. O jejich využití se hojně spekuluje, přičemž se objevují názory, že mohly hrát roli při vývoji takzvané Wunderwaffe „zázračné zbraně“ během druhé světové války.

Podzemní úkryty, schované pod lesním porostem Brd, jsou dokladem strategického vojenského významu místa v bouřlivém 20. století.

Nová kapitola

Po zrušení vojenského prostoru začaly Brdy psát novou kapitolu jako Chráněná krajinná oblast Brdy. Část regionu se otevřela a nabízí pohled do minulosti a možnost poznávat bohaté přírodní a historické dědictví. Některé oblasti jsou i nadále využívány armádou a zůstávají veřejnosti nepřístupné, například posádkové cvičiště Jince a záhadný objekt U Němých.

Stále v utajení

Objekt označovaný jako VZ 2739, který je mezi lidmi známý pod přezdívkou "U Němých", vyvolává širokou paletu spekulací. Přezdívka objektu vznikla na základě jeho zaměstnanců, kteří o své práci mlčeli, což vedlo k pojmenování „Němí“. Přesná povaha jejich činnosti zůstává neznámá.

V rámci objektu se nacházejí i podzemní prostory, jejichž účel zatím nebyl oficiálně potvrzen. Existují dohady, že by v případě vojenského ohrožení mohly sloužit jako hlavní velitelství armády nebo jako zázemí pro Agenturu komunikačních a informačních systémů.

Půvab brdských skrytých podzemních úkrytů stále přitahuje zájem a ztělesňuje fascinující spojení přírodních krás a historické a současné záhady.

Zdroje: cloud.up4.cz, armyweb.cz, idnes.cz