Truhly jsou příslibem řady potenciálních pokladů – od zlatých hodinek a pečetních prstenů až po slavnostní uniformu doplněnou kordem – a představují hádanku, kterou lze podle Jirušovy výslovné závěti vyřešit až v roce 2101.

Nahlédnutí do dědictví Bohuslava Jiruše

Jiruš, slavný botanik a farmakolog, odkázal bedny muzeu jako součást většího daru. Jeho zájmy sahaly od lékařského výzkumu až po studium jedů, což naznačuje, že jeho mysl neustále usilovala o poznání. Bedny jsou od svého příchodu v roce 1901 součástí muzejní výstavy "Vynálezci a vynálezy" a lákají návštěvníky možnostmi svého skrytého obsahu.

Záhada se prohlubuje

Zdroj: Youtube

Záhada beden se prohloubila, když se badatelé při procházení nově objevených archivních materiálů dozvěděli, co v nich možná není. Odhalení přineslo podrobné srovnání předmětů uvedených v Jirušově pozůstalosti a předmětů přítomných v různých sbírkách. Zásadní roli v pátracím procesu sehrála zástupkyně muzea Tereza Petáková, která pomohla vylučovací metodou zúžit seznam možného obsahu.

Konzervativní vs. nekonzervativní

Názory na obsah beden se různí. Konzervativní pohled naznačuje, že se v nich nacházejí předměty odkázané Jirušem, zatímco spekulativnější pohled naznačuje skryté tajemství, možná spojené s jeho farmakologickými znalostmi.

Vědcův záhadný život

K záhadnosti přispívá i Jirušova tajemná osobní historie. Jiruš, známý pečlivým vedením záznamů včetně svých nevědeckých výdajů, jako jsou kravaty, byl mužem mnoha tváří. Jeho podobiznu, po léta neznámou, odhalila až fotografie zveřejněná v Národním albu z roku 1899, která nabízí vzácný pohled do života této záhadné postavy.

Čekání pokračuje

S přibývajícími roky se očekávání kolem případného odhalení obsahu beden v roce 2101 jen zvětšuje. Co se skrývá v časově omezených truhlách? Odhalí osobní věci, vědecké přístroje, nebo něco zcela nečekaného? Odpovědi zůstávají uzamčeny a tiše čekají na úsvit 22. století. Do té doby budou truhly mostem mezi minulostí a budoucností, který čeká, až odhalí svá tajemství nové generaci.

Zdroje: cs.wikipedia.org, prazsky.denik.cz, muzeum3000.nm.cz