Zde je několik překvapivých a neobvyklých zákonů z celého světa, které byste měli znát, abyste si zajistili bezproblémovou a příjemnou dovolenou.

Žádné vysoké podpatky

Pokud se chystáte navštívit starověké řecké památky, nechte vysoké podpatky doma. Od roku 2009 je nošení vysokých podpatků na mnoha známých turistických atrakcích, jako je Akropole nebo divadlo Epidarus, zakázáno. Cílem zákona je chránit starověké památky před poškozením způsobeným obuví s ostrou podrážkou. Místo toho volte boty s měkkou podrážkou, abyste historické poklady zachovali. Nařízení pomáhá zachovat celistvost ruin a zajišťuje, že se jimi budou moci kochat i budoucí generace.

Šlapání na peníze

V Thajsku může projevování neúcty k monarchii vést k přísným trestům, což se týká i šlapání na místní měnu. Podle zákona Lèse Majesté, který chrání thajskou královskou rodinu, je šlápnutí na bankovky (na nichž je vyobrazen král) považováno za závažný přestupek. Porušitelům hrozí až 15 let vězení.

Krmení toulavých zvířat

I když se může zdát, že krmit toulavá zvířata je dobrosrdečné, v Santa Cruz de Tenerife za to hrozí vysoké pokuty. Krmení toulavých zvířat je považováno za znečišťování životního prostředí, přičemž za menší přestupky hrozí pokuta až 750 eur a za závažnější případy až 3000 eur. Cílem nařízení je regulovat populaci toulavých zvířat a udržovat čistotu na veřejných prostranstvích.

Projevování náklonnosti na veřejnosti

Přísné dubajské zákony o veřejných mravech zakazují projevy náklonnosti na veřejnosti (PDA). Objímání, líbání nebo dokonce držení za ruce může vést k pokutě, uvěznění nebo vyhoštění. Tyto předpisy vycházejí z konzervativních kulturních a náboženských hodnot Spojených arabských emirátů. Návštěvníci by měli tyto zvyky respektovat, aby se vyhnuli problémům se zákonem a projevili úctu k místní kultuře.

Líbání na nádražích

Ve Francii platí zákon z roku 1910, který zakazuje líbání na nádražích. Svérázné nařízení bylo zavedeno, aby se zabránilo zpožděním způsobeným dlouhým loučením. Ačkoli za tento čin již neexistuje formální trest, je lepší se loučit mimo nádraží, abyste se vyhnuli případným problémům.

Hrací karty

Thajské přísné zákony o hazardních hrách se vztahují i na vlastnictví hracích karet. Podle zákona o hracích kartách nesmí jednotlivci vlastnit více než 120 hracích karet. Za porušení zákona byli cestující zadrženi a pokutováni. Cílem nařízení je omezit nelegální hazardní hry a odráží přísný postoj země k hazardním hrám.

Žvýkačky: Ošemetná situace

Singapur je proslulý svou čistotou a přísnými zákony. Jeden takový zákon se týká žvýkaček. V Singapuru může nesprávná likvidace žvýkaček vést k vysokým pokutám. Dokonce i držení většího množství žvýkaček vás může dostat do problémů. Zákon byl zaveden proto, aby se v tomto městském státě udržovaly bezvadné ulice a aby se zabránilo problémům s odpadky, které se vyskytují v jiných velkých městech. Pokud tedy žvýkáte žvýkačky, raději nechte balíčky doma, jinak riskujete, že vám hrozí vysoká pokuta.

Omezení selfie

Městečko Positano na italském pobřeží Amalfi se stalo natolik populárním, že jeho starosta zavedl červené zóny, aby se vypořádal se zácpami turistů. Ve špičce mezi 10:30 a 18:00 mají turisté zakázáno zdržovat se v těchto vymezených oblastech příliš dlouho. Cílem pravidla je zabránit lidským dopravním zácpám, které jsou v sezóně běžné. Fotografování je sice stále povoleno, ale příliš dlouhé stání na jednom místě za účelem pořízení dokonalé selfie může být pokutováno částkou 275 eur. Abyste se pokutám vyhnuli a mohli si bez obav vychutnat nádherné západy slunce, focení si dobře naplánujte.

Stavba hradu z písku

Stavění hradů z písku je pro mnohé oblíbenou plážovou aktivitou. V některých částech Španělska však může tato zdánlivě nevinná zábava skončit pokutou. Na ostrově Mallorca činí pokuta za stavění hradů z písku 100 eur, zatímco v Galicii může pokuta dosáhnout až 1 500 eur. Předpisy jsou vymáhány v zájmu zachování čistoty a bezpečnosti pláží. Pokud vy nebo vaše děti rádi stavíte mistrovská díla z písku, nezapomeňte si předem ověřit místní pravidla, abyste se vyhnuli nežádoucím pokutám.

Trička Medvídka Pú

V Polsku platí unikátní zákon zakazující nošení triček s medvídkem Pú. Oblíbený medvěd je zakázán, protože nenosí kalhoty, což úředníci považují za nevhodné. Ačkoli se to může zdát jako rozmarné pravidlo, při návštěvě Polska je lepší nechat oblečení s motivem medvídka Pú doma. Neobvyklý zákon poukazuje na to, jak je důležité chápat a respektovat místní zvyky a předpisy, ať už se zdají jakkoli bizarní.

Kouření tabáku

Kvůli zvláštní mezeře v zákoně je kouření tabáku na veřejných místech, jako jsou kavárny v Amsterdamu, zakázáno. Naopak kouření čistého konopí v určených "coffee shopech" je zcela legální.

Rezervace lehátek či míst

Jedním z nejproslulejších plážových zvyků po celém světě je rezervace lehátek a nejlepších míst na pláži pomocí ručníků. Praxe, běžná v přímořských letoviscích, často vede k tomu, že návštěvníci pláže brzy ráno najdou nejlepší místa již "obsazená" ručníky. V rámci boje proti tomuto chování zavádějí oblíbené turistické destinace, jako je Itálie, Chorvatsko, Španělsko, Řecko a další, pokuty za podobné chování. Přestože chytit pachatele při činu je náročné, úřady ručníky nebo lehátka zabavují a vracejí je až po zaplacení pokuty. Cílem nového opatření je zajistit spravedlivý přístup k plážovým zařízením pro všechny návštěvníky.

Dodržování pravidel

Pochopení a dodržování místních zákonů je pro bezproblémové cestování klíčové. I když se některé předpisy mohou zdát neobvyklé nebo příliš přísné, často mají hluboké kulturní nebo historické kořeny. Znalost zákonů vám pomůže vyhnout se neúmyslným přestupkům a projeví úctu ke zvykům a tradicím hostitelské země. Než se vydáte za dalším dobrodružstvím, věnujte trochu času průzkumu a seznamte se se zákony vaší cílové destinace. Zodpovědné cestování nejen umocní vaše zážitky, ale přispěje také k pozitivním interakcím s místní komunitou.

Zdroje: tn.nova.cz, thesun.co.uk, wakefieldexpress.co.uk