Festival, založený v roce 1991, je dnes považován za jeden z nejvýznamnějších svého druhu v Evropě, a to nejen díky své velikosti, ale i důrazu na autenticitu a detail.

Zdroj: Youtube

Pocta počátkům české státnosti

Akce se koná v údolí pod bývalým hradištěm kněžny Libuše, nedaleko kopce zasvěceného svatému Jiří, patronu rytířů, jehož svátek připadá na 24. dubna. Toto místo, spojené s počátky české státnosti, představuje ideální kulisu pro festival, který vdechuje život středověkým tradicím a obyčejům.

Okno do historických bojů

Ústředním bodem festivalu je pečlivě připravená rekonstrukce středověké bitvy, v níž se přibližně tisícovka bojovníků utká v dramatickém zápase, doprovázeném pyrotechnickými efekty a kaskadérskými výkony. Podívaná, inspirovaná skutečnými historickými událostmi, nabízí divákům možnost nahlédnout do způsobů boje a vojenských taktik různých středověkých období.

Zažijte středověký svět

Bitva je však jen jedním aspektem akce. Festivalový areál se promění v rušný středověký tábor a nabídne rodinám i milovníkům historie možnost proniknout do složitostí středověkého života.

Návštěvníci mohou prozkoumat úskalí dobového táboření, oděv bojovníků i prostého lidu a řemeslnou výrobu, která byla základem středověké společnosti. Festivalové tržiště, situované podél historické kupecké stezky, překypuje řemeslníky, kteří předvádějí své dovednosti a nabízejí návštěvníkům možnost získat jedinečné, ručně vyráběné poklady.

Za bitevním polem

Doprovodný program festivalu je rovněž bohatý, zahrnuje turnaje v lukostřelbě, dětské koutky, vystoupení kejklířů, šašků a pouličních umělců. K nejvýznamnějším událostem patří dramatické ztvárnění středověkého soudnictví s inscenovanou popravou, která je drsnou připomínkou krutých právních praktik této doby.

Večer plný veselí

Se západem slunce se festival promění v živé setkání u praskajících ohňů, kde se rozléhá středověká a lidová hudba. Dobová krčma, kde se podává výběr tradičních nápojů a pokrmů, zajišťuje, že cesta do minulosti je pohlcující a příjemná.

S účastí více než dvou tisíc šermířů z České republiky i ze zahraničí je Bitva u Libušína důkazem neutuchajícího půvabu historie. Proto si poznamenejte termín konání akce ve svých kalendářích a nenechte si ujít možnost vrátit se v čase a zažít středověký svět v celé jeho nádheře a složitosti.

Zdroje: bitvalibusin.cz, kudyznudy.cz, idnes.cz