Bílovice nad Svitavou se mohou pochlubit bohatým historickým zázemím s doklady o přítomnosti člověka již od starší doby kamenné. Na hradišti "Hradisko" v lokalitě Sokolovna byly nalezeny artefakty jak z kultury s moravskou malovanou keramikou ze starší doby kamenné, tak z jevišovické kultury z pozdní doby kamenné. Archeologické nálezy umožňují nahlédnout do dávných kořenů kouzelné obce.

Zdroj: Youtube

Architektonický skvost

Jednou z nejvýraznějších památek obce je kostel svatého Cyrila a Metoděje, který je dokladem architektonické krásy. Kostel navržený architektem Antonínem Blažkem v pozdně historizujícím slohu kombinuje novogotické prvky se secesí a modernou. Jeho vysvěcení v červenci 1913 znamenalo významný okamžik v historii obce.

V dubnu 1945 byl kostel tragicky částečně zničen při ostřelování sovětskými vojsky. Navzdory nepřízni osudu však stojí kostel svatého Cyrila a Metoděje dodnes jako kulturní památka a uchovává dědictví obce pro další generace.

Útočiště pro umělce a spisovatele

Bílovice nad Svitavou se díky své idylické poloze, leží co by kamenem dohodil od severních částí Brna, staly útočištěm umělců a spisovatelů, kteří hledají odpočinek od městského života. O tom, že je obec mezi tvůrčí smetánkou velmi přitažlivá, svědčí i honosné vily, kterými je krajina poseta.

Jednou z významných osobností, která v Bílovicích nad Svitavou našla inspiraci, je Rudolf Těsnohlídek, novinář a spisovatel proslulý svými půvabnými povídkami o lišce Bystroušce. Obec nejen často navštěvoval, ale později zde začal trvale bydlet. Zdejší klidné prostředí ho silně inspirovalo.

Inspirace pro básnickou sbírku

Další, kdo v obci našel útěchu a tvůrčí inspiraci, byl básník S. K. Neumann. Pobyt v Bílovicích ho ponoukl k napsání básnické sbírky "Kniha lesů, vod a strání". Klidné svitavské údolí si pro své prázdninové pobyty vybrali i slavní bratři Čapkové, oddech a tvůrčí energii v půvabném prostředí našli básníci Jakub Deml, Viktor Dyk a František Gellner, spisovatelé Jiří Mahen a Marie Majerová a výtvarníci jako Otakar Kubín a Vincenc Makovský.

Mezi nejvýznamnější hosty obce patřili kultovní herci Karel Höger a Oldřich Nový, kteří stejně jako mnozí další neodolali kouzlu Bílovic nad Svitavou. Díky jejich návštěvám se obec stala známou a vyhledávanou lokalitou.

Bílovice nad Svitavou se svým kulturním významem a nepopiratelnými přírodními krásami zůstávají rájem na zemi pro umělce, spisovatele a všechny, kteří hledají spojení se svým tvůrčím duchem.

Zdroje: adamovaokoli.cz, kudyznudy.cz, wikipedia.org