Provoz auta se lidem od příštího roku značně prodraží. Předpovídají to ekonomové, kteří sledují vývoj cen paliva. Na vině je prý hned několik faktorů, jako je růst ceny ropy, napjatá geopolitická situace, oslabení české koruny i zvýšení spotřebních daní.
Konec dobrých časů
Aktuálně sice vypadá situace růžově a ceny pohonných hmot na tuzemských čerpacích stanicích klesají. Jak ukazuje statistika společnosti CCS, na podobné úrovni, na jaké byly ceny benzinu ještě v září, byly naposledy v říjnu 2021 a nafty loni v létě.
Jenže klesajícím cenám paliva brzy odzvoní. Už nyní řidiči vnímají zdražení nafty. „Její cena vzrostla v posledních dnech o 31 haléřů na 34,57 Kč za litr. Za rozdílným vývojem cen stojí zejména blížící se zima, která zvyšuje poptávku po naftě na topné účely. Podobný vývoj můžeme očekávat i příští týden - ceny benzinu mohou dále stagnovat, nafta naopak může mírně zdražit,“ podotkl ekonomický analytik Petr Lajsek.
Strategie OPEC
Jedním z hlavních důvodů zdražování pohonných hmot v roce 2025 je strategie OPEC+ (Organizace zemí vyvážejících ropu a jejich spojenců), kteří v posledních letech omezují těžbu ropy. Chtějí tak snížit množství ropy na trhu a zvýšit její cenu.
Podle červnové zprávy americké Správy energetických informací (EIA) z roku 2024 by OPEC+ mohl začít postupně zmírňovat chystaná omezení během posledního čtvrtletí roku 2024. Tento proces však bude i nadále udržovat ceny ropy vysoko minimálně do začátku roku 2025.
Kromě rekordně vysoké poptávky po ropě hraje významnou roli také omezená nabídka trhu. Očekává se, že globální poptávka v roce 2024 vzroste o 1,1 milionu barelů denně a v roce 2025 ještě o dalších 1,6 milionu barelů denně. Nepoměr mezi vysokou poptávkou a omezenou nabídkou bude rovněž šroubovat ceny směrem nahoru.
Vliv válečných konfliktů
Ceny paliva ovlivňuje i stupňující se geopolitické napětí, jako je konflikt na Ukrajině. „USA dodaly na Ukrajinu moderní střely, které jsou schopné zasáhnout cíle hluboko v Rusku. Ukrajina dané střely ihned využila, což opět rozvířilo debaty o využití jaderných zbraní a 3. světové válce. Barel ropy brent tak ihned zdražil na 73 dolarů a nabral jistou rizikovou prémii,“ vysvětlil Lajsek.
Ostře sledované jsou také kroky nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. „Otázkou je například vztah Donalda Trumpa k Venezuele a Íránu. Případné sankce by totiž mohly ceny ropy podpořit,“ doplnil Lajsek.
Zelená politika
V budoucnu může být situace ohledně ceny paliva ještě horší. Už dnes se snaží automobilky prosazovat ekologičtější elektromobily. Ve Francii například kvůli podpoře ekologičtějších vozidel zakázali prodej nafty na čtveřici velkých čerpacích stanicích v Paříži.
Také Německo o podobném zákazu uvažuje „Od roku 2045 nebudou u německých čerpacích stanic žádná fosilní paliva,“ prohlásilo Sdružení německého automobilového průmyslu VDA.
V Česku zatím podobné tendence nejsou, ale je to jen otázka času.
Zdroje: hrot24.cz, techsvet.cz, zpravy.kurzy.cz
částečně vytvořeno AI