Plavba tajemnými zákoutími Benátek je obrovským lákadlem. Než se ale vydáte na stovky kilometrů dlouhou cestu do slunné Itálie, objevte dvě místa v Česku, kde můžete zažít podobnou, ne-li lepší atmosféru. Možná si pak cestu do Itálie rozmyslíte.

Čertovka v Praze

Zdroj: Youtube

Asi nejznámějšími „českými Benátkami“ je pražská Čertovka. Jde o uměle vytvořený vodní kanál, který dělí Kampu od Malé Strany. Kanál vytvořili ve 12. století maltézští   rytíři, aby přivedli vodu k původním devíti malostranským mlýnům, které se nacházely v okolí Kampy. Do dnešních dnů se zachovaly už jen tři mlýny.

Původní náhon začínal až u Mostu legií a pokračoval kolem mlýnů. Díky kanálu vznikl romantický ostrov Kampa, kterému se říká pražské Benátky. Jde o nejsevernější část Čertovky, kde zadní trakty domů jsou v těsné blízkosti vody. Takřka od každého domu vedou k vodě cestičky, lidé je dříve využívali, když ke kanálu chodili pro vodu, prát prádlo nebo lovit ryby.

České Benátky ve filmu

Čertovka je skutečně zajímavé a unikátní místo, které vždycky lákalo k bydlení slavné osobnosti z uměleckého života. Na Kampě žili například Josef Dobrovský, Jan Werich, Vladimír Holan či Jiří Trnka. Kampu si ale oblíbil také Tomáš Garrigue Masaryk, který se tudy moc rád procházel.

Zdejší místo inspirovalo i spisovatele a filmaře. Například Vladimír Neff do domu, ve kterém žili Werich, Holan či historik umění Zdeněk Wirth, zasadil děj svého románu Třináctá komnata. Čertovku si jako kulisu zvolilo i několik filmařů. Objevila se například v oscarovém snímku Miloše Formana Amadeus, proslavil ji také film Chobotnice z druhého patra a pozorný divák může tuto část Prahy spatřit i ve filmu Mission Impossible.

Kus Itálie na Hané

Také Morava se ale může pochlubit svými „Benátkami“. Najdete je kousek od Olomouce, v Litovli. Nacházejí se v Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví. Město je jedinečné tím, že je zde k vidění šesti ramen řeky Moravy. To vytváří zajímavé pohledy. Někde se zdá, že řeka z ničeho nic mizí pod povrchem, jinde se zase náhle objeví v různých uličkách či parcích.

Ve skutečnosti je ramen Moravy ve městě sedm, ale to poslední prakticky nejde vidět. Jmenuje se Nečíz a kdysi dávno protékalo přímo historickým jádrem města. Dnes vede pod náměstím, kde je staženo do asi 140 metrů dlouhého tunelu. Hladinu Nečízu lze spatřit jen v úzké Šerhovní ulici za radnicí.

Loďky v Litovli

Zatím se vodními kanály vinoucími se Litovlí nedá proplout, vedení města to ale chce do budoucna změnit. Kanály budou postupně upraveny tak, aby se centrum dalo na loďce bez problémů proplout.

Litovlí sice nebudou proplouvat přezdobené gondoly, jako v italských Benátkách, ale i tak půjde o jedinečnou atrakci, která může do města u Olomouce přilákat turisty z širokého okolí.

Zdroje: nacestu.cz, idnes.cz, kudyznudy.cz