V době socialismu neměli Češi mnoho možností, kam vyrazit k moři. Pokud se lidé nedostali k Jadranu, mohli ještě využít pobřeží Baltského moře na severu. K oblíbeným destinacím patřil hlavně německý ostrov Rujána a také poloostrov Darss, kde se nachází například lázeňské městečko Zingst nebo letovisko Prerow. Po otevření hranic Češi na zdejší oblast trochu zanevřeli. Je to ale škoda, za tu dobu zde totiž vznikl opravdový turistický ráj.
Investice do turismu
Poloostrov Darss doznal za posledních několik desítek let obrovských změn. Města zde investovala nemalé prostředky do turismu, a je to vidět na každém kroku. Na návštěvníky tu čekají nádherně zrekonstruované promenády, malebné pláže i modernizovaná lázeňská města.
Na své si přijdou i cyklisté. Je zde totiž vybudována cyklostezka, která vede dunami podél moře například z lázeňského města Zingst až do letoviska Prerow.
Prerow, zapomenutý ráj
Letovisko Prerow nadchne každého cestovatele, který hledá jedinečný zážitek. Uprostřed borového lesa se nachází velký kemping a u moře je široká pláž s jemným bílým pískem. Na prerowský kanál vyplouvají vyhlídkové parníky s průvodcem. Během dvouhodinové plavby přírodní rezervací pozorujete rákosové břehy a vodní ptactvo včetně chráněného orla mořského.
K zdejším tradičním stavbám patří domy s doškovými rákosovými střechami a malovanými vstupními dveřmi. Je na nich vycházející slunce, které symbolizuje bezpečný návrat z moře. Tyto dveře jsou považovány za kulturní dědictví.
Při procházkách se můžete občerstvit v mnoha restauracích s rybími specialitami nebo si můžete pochutnat na domácí vafli. Na rybí speciality jsou zde machři, Prerow je totiž bývalá rybářská vesnice.
Obří molo i pláž
Jedním z hlavních lákadel letoviska je nové 720 metrů dlouhé molo, které na svém konci nabízí ostrovní přístav ve tvaru podkovy. Kotví zde záchranné čluny, rybářské i rekreační lodě. Turisté si tu mohou zaplatit vyhlídkovou trasu, která vede až k ostrovu Hiddensee.
Pláž nadchne každého, kdo má rád své soukromí. Je totiž dlouhá asi pět kilometrů, takže tu rozhodně není hlava na hlavě. Na druhou stranu o sportovní vyžití zde není nouze. Vyzkoušet můžete plážový volejbal, paddleboarding i jógu. Některé z aktivit jsou dokonce zdarma.
Námořnický kostel a další památky
K nejvýznamnějším památkám patří námořnický kostel z roku 1726, který uchovává historické modely lodí a zajímavý je i přilehlý hřbitov, kde jsou náhrobky kapitánů. Darsské muzeum, nacházející se v jednom z tradičních domů, přibližuje námořnickou minulost obce.
Žádný návštěvník Prerowa by si neměl nechat ujít výlet do nedotčeného lesa. Dovede vás až k majáku z roku 1848. Nabízí krásné výhledy a hostí i expozici o přírodě a fauně poloostrova, spravovanou Německým námořním muzeem ve Stralsundu. K majáku je možné se dostat pouze pěšky, na kole či koňským povozem, pro auta tu platí zákaz vjezdu.
Poloostrov Darss je doslova protkán sítí turistických a cyklistických stezek. Snadno se tak dostanete také do okolních obcí Born, Ahrenshoop a Zingst, včetně přírodní rezervace Pramort.
Zdroje: ndr.de, beachatlas.com, novinky.cz