Úkryt 10-Z, původně postavený za nacistické éry jako úkryt pro Luftschutz, byl navržen tak, aby chránil obyvatele Brna před bombardováním, které sužovalo město během druhé světové války. Zajímavá historie stavby nabývá dalšího zvratu, když byla za předrevoluční éry znovu využita jako bezpečné útočiště pro politické představitele města a regionu.

Zdroj: Youtube

Skryté hlubiny

Rozsáhlý labyrint tunelů pod kopcem Špilberk se táhne v délce téměř 600 metrů a obsahuje neuvěřitelných 65 místností rozkládajících se na ploše 1 500 metrů čtverečních. Nejdelší centrální tunel se vine do hloubky úctyhodných 126 metrů. Na vzdáleném konci chodby stojí mohutná vodní nádrž o objemu 50 m³, která je připravena v případě krize zajistit základní potřeby.

Technické zázraky

Jedním z nejpozoruhodnějších aspektů 10-Z je jeho soběstačnost. Úkryt se může pochlubit 60kW štěrkovým generátorem elektřiny, který zajišťuje stálé dodávky energie. Je také vybaven pokročilým systémem filtrace vzduchu a sofistikovaným propojovacím ovládacím panelem, což zvyšuje úroveň bezpečnosti a komfortu zařízení.

Náročná konstrukce

Umístění objektu 10-Z na kopci Špilberk představovalo značnou stavební výzvu. Stavbaři se museli vypořádat s metabazitovou vyvřelinou, jedním z nejtvrdších materiálů v České republice. K ražbě tří samostatných tunelů byl použit dynamit, což si vyžádalo mimořádné prostředky a inženýrské znalosti.

Desetiletí ticha

Přestože byla stavba 10-Z dokončena v roce 1959, během svého působení jako politický kryt se nikdy nedočkala aktivního využití. Po pádu minulého režimu předala Armáda České republiky objekt v roce 1993 Magistrátu města Brna. Bohužel léta zanedbávání a nedostatečné údržby se na krytu podepsala a vyvolala obavy o jeho zachování.

Nový život

V roce 2014 byla podepsána smlouva s obecně prospěšnou společností, která má zajistit údržbu stavby a přiblížit její příběh veřejnosti. Dnes si mohou návštěvníci prohlédnout 10-Z v rámci prohlídek s průvodcem, které představují 500 metrů tunelů a zajímavé příběhy spojené s jeho historií. QR kódy poskytují další multimediální obsah a kryt pokrývá síť Wi-Fi. Překvapivě si kryt udržuje stabilní teplotu až 18 stupňů Celsia.

Skryté poklady

Prohlídka úkrytu 10-Z s průvodcem odhalí množství unikátních artefaktů a zařízení. Návštěvníci mohou obdivovat dieselový generátor, filtrovnu a telefonní ústřednu, které odrážejí vyspělou techniku krytu. Zajímavostí je přítomnost stolů z Novoměstské radnice, které prostoru dodávají nečekaný nádech elegance. Kromě toho si návštěvníci mohou prohlédnout dveře z cel smrti krajské věznice, na nichž jsou vyryty strašidelné vzkazy odsouzených k smrti za války a v éře stalinismu.

Záhada mléčného baru

Jedním ze zajímavých aspektů 10-Z je přítomnost Mléčného baru, který fungoval v utajení až do roku 2023. Podnik nabízel zvláštní menu s pokrmy ze stalinské, normalizační a válečné éry. Návštěvníci si mohli pochutnat na "nejrůznějších pokrmech inspirovaných oblíbenými světovými osobnostmi i nechvalně proslulými představiteli totalitních režimů.

Před svou proměnou v protiatomový bunkr schopný pojmout na tři dny až 500 lidí byla 10-Z velkoobchodní vinotékou Löwy a Šmíd, a to v letech 1946 až 1948. Když se však v zemi prosadil komunismus, prošel tajnou proměnou. Až do roku 1993 zůstal přísně střeženým tajemstvím, které armáda označila za přísně tajné. Od té doby objekt spravuje americká nadace, která jej zpřístupnila veřejnosti a umožnila návštěvníkům odhalit skrytou historii pod brněnskými ulicemi.

Zdroje: kudyznudy.cz, navyletbrno.cz, jednoustopouceskem.cz