Pokud máte zájem spatřit tohoto obřího krasavce na vlastní oči, vydejte se tam nejlépe do konce tohoto víkendu, protože život dospělého Atlase je velmi krátký (asi jeden až dva týdny). Na svět přitom přišel 18. srpna.

Rozpětí křídel až 30 centimetrů

Atlas velký, jehož domovem jsou tropické a subtropické lesy jihovýchodní Asie, je považován za největšího motýla na světě. Když roztáhne svá obrovská křídla, jejich rozpětí může dosáhnout až 30 centimetrů a jejich celková plocha činí úctyhodných 400 cm². Velikán je známý nejen svými rozměry, ale i pestrým zbarvením křídel, na nichž převládají žlutohnědé až kaštanové tóny s trojúhelníkovitými průsvitnými „oky“. Tyto vzory na křídlech slouží pravděpodobně k zastrašení predátorů, což je přirozený obranný mechanismus.

Zdroj: Youtube

Motýl s hadí hlavou

Zajímavostí je, že v Hongkongu dostal Atlas velký přezdívku „motýl s hadí hlavou“ kvůli tvaru špiček předních křídel, které připomínají hlavu hada. Vzory a zbarvení se mezi jednotlivými poddruhy tohoto druhu liší, ačkoli základní struktura zůstává stejná. Samičky jsou zpravidla větší než samečci, kteří mají navíc užší křídla a hustší tykadla.

Atlas velký je fascinující i svou krátkou životností. Dospělí jedinci, neboli imaga, nemají plně vyvinuté ústrojí k přijímání potravy, a proto přežívají jen několik dní díky tukovým zásobám, které si nahromadili ještě v larválním stádiu. Toto omezení znamená, že do konce tohoto víkendu budou mít návštěvníci poslední šanci spatřit jedinečný exemplář v Olomouci na vlastní oči.

Symbol síly

Název motýla je často spojován s řeckým bohem Atlásem, který byl podle mytologie odsouzen nést na svých bedrech nebeskou klenbu. Jiná teorie tvrdí, že jméno získal kvůli kresbě na křídlech, která připomíná mapu. V každém případě, motýl upoutá pozornost svým majestátním vzhledem a vznešenou velikostí.

Hedvábné vlákno

Atlas velký je také chován v Indii pro své hedvábné vlákno. Na rozdíl od známějšího bource morušového však produkce vlákna, známého jako fagara, není tak rozšířená. Vlákno má hnědou barvu, je přerušované a svou strukturou připomíná vlnu, což mu dává jedinečné vlastnosti, jako je vyšší životnost.

Exotická motýlí podívaná v Olomouci

Pokud byste Atlase velkého nestihli, v olomouckém motýláriu jsou k vidění i další exotické druhy motýlů. Návštěvníci zde mohou obdivovat nejen krásu těchto stvoření, ale také sledovat proces líhnutí z kukel. Každý týden je do centra doručeno až dvě stě kukel různých druhů, většinou ze Střední Ameriky, Afriky a Indonésie.

Motýlárium v Olomouci tak nabízí unikátní možnost nahlédnout do života exotických motýlů a zažít nevšední přírodní podívanou, která se jinde v České republice jen tak nevidí.

Zdroje: olomoucky.denik.cz, epochaplus.cz, cs.wikipedia.org