Jedinečná stavba, která je na hony vzdálená konvenčním představám o současné architektuře, se pyšní syrovým, zašlým exteriérem, který téměř připomíná zříceninu. V netradiční fasádě se však skrývá luxusní, světlem naplněný interiér, který se vymyká všem očekáváním.

Zdroj: Youtube

Bořitel mýtů ve světě architektury

Antivilla není produktem tradičního plánu, ale inspirovaným dítětem Arno Brandlhubera. Brandlhuber, známý svou zálibou v boření mýtů a porušování pravidel ve světě architektury, tímto odvážným projektem rozhodně dostál své pověsti. Vila je důkazem jeho odvahy a originality, která mnohé uchvátila i zmátla.

Geneze stavby nazvané Antivilla sahá až do minulé éry, kdy sloužila jako továrna na spodní prádlo Ernst Lück ve východním Německu. V letech 2010 až 2014 Brandlhuberova architektonická vize ve spolupráci se společností Pichler Engineering proměnila industriální památku v jedinečný obytný prostor a zařízení uměleckého studia.

Betonový exteriér, luxusní interiér

Jedním z nejvýraznějších rysů Antivily je její vnější úprava. Namísto konvenčního zateplení stávající konstrukce byla fasáda nově pokryta stříkaným betonem, což bylo rozhodnutí vedené praktičností i hospodárností. Nenosné stěny byly vybourány, aby vznikly rozlehlejší a otevřenější prostory, zatímco v každém ze dvou podlaží bylo instalováno jádro o rozloze 20 m². V jádrech je umístěno základní vybavení, jako je koupelna, kuchyňský kout, sauna a útulný krb, a to vše je chytře uspořádáno tak, aby se optimalizoval prostor.

Co však Antivillu skutečně odlišuje, je její přizpůsobivost. Průhledné závěsy z PVC lze použít k rozdělení prostoru podle měnících se ročních období a klimatických podmínek. V létě se závěsy zatáhnou a uzavřou skromnou ložnici o rozloze 10 m², zatímco v zimě se vytápí pouze 60 m² celého patra, což obyvatele přiměje přiblížit se k příjemnému otevřenému krbu.

Okno do přírody

Štítová stěna, která byla původně postavena z eternitových desek, prošla dramatickou proměnou. Byla nahrazena univerzálnějšími cementovými deskami, které umožnily vytvořit ve stěnách rozměrné otvory. Mimořádná, až pětimetrová okna zdobí severní i jižní fasádu a nabízejí úchvatný výhled na nedaleké jezero a okolí.

Interiér Antivilly je minimalistický. Harmonická směs betonu, skla a světelných doplňků vytváří atmosféru, v níž prostor velkoryse dimenzovanými otvory zaplavuje přirozené světlo. Výsledkem je interiér, který působí otevřeně a intimně zároveň, což je důkazem pečlivého vyvážení materiálů a designu.

Zdroje: idnes.cz, viceversamagine.com, stylepark.com